Ana sayfa Banka Haber EFT Nasıl Yapılır? Saatleri ve Ücreti Nedir?

EFT Nasıl Yapılır? Saatleri ve Ücreti Nedir?

0
EFT Nasıl Yapılır? Saatleri ve Ücreti Nedir?

EFT saatleri ne zaman biter?  EFT nasıl yapılır? ? EFT  ücreti ne kadardır? Gibi sorularınıza cevap vermeye çalışalım. Teknolojinin gelişmesi ve Bankaların sunmuş olduğu İnternet Bankacılığı ve artık herkeste bulunan Akıllı telefonlar sayesinde kullanımı artan  Mobil İnternet Bankacığı sayesinde para transferleri oldukça  kolay olmaktadır.

EFT Nasıl Yapılır Saatleri ve Ücreti Nedir?

EFT yani Elektronik Fon Transferi Bankalar arası fon transferi anlamına gelir bir bankadan başka bir bankaya para transferidir. Fon transferleri merkez bankası üzerinden geçerek yapılır transfer edilen para Merkez Bankası EFT Merkezine gider oradan da gönderilen bankaya yönlendirilir bu işlem yaklaşık 3-15 dakika aralığında tamamlanır.

Yapılan EFT işlemleri gerçekleşme zamanı bankaların genelinde Hafta içi 09:00 ile 17:00 arası olur bunun dışında ve hafta içine denk gelen resmi tatillerde işlem yapılamaz. Yapılsa dahi ilk iş gününe kadar askıda bekler.

EFT Ücreti var mıdır?

Evet genelde bankalar 1-3 TL arası EFT ücreti alırlar ancak, genelde bankalar sürekli müşterilerinden bunun karşılığında ücret almazlar. En azından Bankaya gidip yatırmak daha maliyetli olmaktadır. Daha doğrusu EFT işlemini çok yapıyorsanız çalıştığınız banka ile görüşerek bu ücretin alınmamasını talep edebilirsiniz.

EFT talimatını yukarıda belirtilen saatlerde verirseniz EFT’ niz 3 ile 15 dakika aralığında gerçekleşir, ancak akşam evinizden veya gece geç saatlerde yada hafta sonu, resmi tatilde verdiğiniz talimat olarak alınır ve ilk mesai gününde hesabınızda yeterli bakiye olması halinde, veya talimat verilen hesabınıza tanımlı bir kredili mevduat, ek hesabınız var ise verdiğiniz talimat 09:00 ile 11:00 aralığında gerçekleşir. Bakiyeniz yetmez ise banka EFT saati bitimine kadar üç defa talimatınızı dener olmaz ise iptal olur ertesi güne talimat devretmez  ve dolayısıyla gerçekleşmez ise bakiyenizi tamamladıktan sonra tekrar talimat vermeniz  gerekir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin