Kapalı

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde birçok banka kredi notu düşük olan vatandaşlara kredi vermeye pek yanaşmaz. Bankalardan kırmızı kalem yiyen bireyler riskli statüsünde oldukları gerekçesi ile bankalardan kredi çekmeleri oldukça zordur. Sicili bozuk olanlar için çıkarılmış yeni sicil affı sonrasında artık sicili bozuk olan bireylere de kredi veren bana sayısı oldukça artık gösterdi. Bunun yanı sıra artık düşük nota sahip kişilere kredi veren bankalar BDDK(Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından uyarı almadıkları için müşterilerine kefilsiz şartsız kredi imkanı sunabiliyorlar. Bireyler bu durumda düşük kredi notuna kredi veren banka, hangi bankalar kolay kredi hizmeti sunuyor gibi araştırma yapıyorlar.

Banka Kredi Notu Neden Düşer?

Günümüz bankacılık faaliyetlerinde herkesin dikkat ettiği bir konu olan banka kredi notu neden düşer? Elbette bankalar herhangi bir gerekçe olmadan müşterilerinin kredi notlarını düşürmezler. Bankalar bir takım haklı sebeplerden dolayı kredi derecelendirmesi sonucu müşteri kredi notunu düşürür. Kredi notunu oluşturan farklı bileşenler bulunuyor. Bunlar; kredi ödeme düzeni, kredi kartı ve mevcut kredi borç durumu, yeni alınan kredi, kredi kullanma yoğunluğu ve diğer faktörlerdir.

Herhangi bir bankadan kredi çeken birey kredi ödemesini düzenli yapmamışsa, kredi kartı ödemelerinde gecikme ve aksama yaşattıysa bu durumda kredi notu olumsuz etkilenir. Devam eden süreçte kullanıcı kırmızı listeye alını ve bankalardan kredi alması imkansız hale gelir. Pek çok farklı bankaya aynı anda kredi başvurusu yapıp ret cevabı almak da kredi notunu olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Ancak artık bu gibi olumsuz durumlar karşısında bile kolaylıkla kredi alabilmeniz mümkün.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu, bankalardan kullanılmış olan bütün kredi ve kartlarının oluşturduğu hesap verileridir. Müşterilerin findeks kredi notu yüksekse kredi çekebilme olasılıkları daha fazladır. Bankacılık siteminin içinde bulunan kredi ödeme durumuna yönelik olarak hazırlanmış risk raporunun özeti niteliğindedir. Bankalar bu detaylı raporlara bakarak kişinin ödemeyi taahhüt ettiği borçlarını ödeyip ödememe durumu hakkında fikir sahibi olurlar.

Kredi Notu Düşük Olanların Kredi Çekmesi Mümkün Mü?

Kredi notu düşük olan bireylerin, gelir belgesi ve kefili olmayan kişilerin de kredi alması bir şekilde mümkündür. Bunun için gerekli bir takım şartlar bulunuyor. Öncelikle bütün bankalara kredi başvurusu yapmak sizi olumsuz etkileyeceği için bankaların hepsine kredi başvurusu yapmayın. Bu durum kredi notunuzu daha da düşürecektir. Kredi notunuzu bir miktar yükseltmek için uygulayabileceğiniz adımlar bulunuyor. İlk olarak banka hesabınıza yüksek miktarlarda olmasa da bir miktar para yatırmakla başlayın. Kredi artı ödemelerinizin sadece asgarisini ödemeyin, mümkünse bütün dönem borcunu ödemeye çalışın. Kredi kartınızı aktif bir şekilde kullanın ve ödemelerini düzenli olarak yapın.

Düşük Kredi Notuna Kredi İmkanı Sunan Bankalar

Kredi notunuz oldukça düşükse, herhangi bir sebeple icralık olmuşsanız ve kara listeye alınıp kırmızı kalem yediyseniz bile kredi almanız mümkün olabilir. BDDK artık kredi notu düşük olan müşterilere kredi veren bankalara ceza uygulamadığı için bankalardan kredi alma ihtimaliniz daha fazla. Bu durumlarda Yapı Kredi, QNB Finansbank, TEB, Akbank, Garanti Bankası, Deniz Bank gibi özel sermayeli bankalar internet bankacılığı aracılığı le kredi imkanı sunuyor. Bunun için yapmanız gereken bankaların internet sitelerinden ya da uygulamalarından kimlik numaranız ile kredi başvurusu yapmak. Yaptığınız kredi başvurusuna en kısa sürede banka tarafından cevap verilecektir. Bu bankaların yanı sıra Aktif Bank internet bankacılığı da kredi imkanı sunan bankalar arasında sayılabilir. Aktif Bank N Kolay kredi hizmeti ile bireysel kullanıcılara belirli bir limite sahi kredi imkanı sunuyor.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top