Ana sayfa Banka Haber Dünyanın En Değersiz 10 Para Birimi

Dünyanın En Değersiz 10 Para Birimi

0
Dünyanın En Değersiz 10 Para Birimi

Günümüz dünya ekonomisinde henüz yer edinememiş ülkeler ve para birimleri elbette ki mevcuttur. Bizlerde sizler için bu güzel araştırmayı yaparak yatırımlarınıza belki yön vermeniz açısından faydası dokunabilmesi adına paylaştık. Dünyanın en değersiz 10 para birimi aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

1-KHR, Kamboçya Rieli

Orta bütçeli bir ailenin yurt dışında tatil yapabileceği uygun bir ülkedir Kamboçya. Adeta tatil cenneti sayılır. Bunun en büyük nedeni ise para biriminin çok değersiz olmasıdır. 1 ABD doları 4065 KHR’ye denk gelmektedir.

2-PYG, Paraguay Guaranisi

Paraguay kimi insan için cennet kimi insan için cehennemi tanımlar. Yerlisi ile farklı misafiri ile farklı diyalog içindedir. Fakat dışarıdan gelen kimseler için burada yaşam oldukça basittir. Bunun nedeni ise 1 Doların 5637 PYG’ye denk gelmesidir.

3-GNF, Gine Frangı

Gine Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Parasının değersiz olmasının en büyük sebebi ise sömürgecilikten yeni kurtulmasıdır. 1 GNF 7965 dolara denk gelmektedir.

4-ZMW, Zambiya Kwachası

Dünyanın en değersiz 10 para birimi  arasında yer alan bir diğer para birimi olan ve Afrika kıtasında yer alan Zambiya sömürge faaliyetlerini her ne kadar atlatmış olsa da hala içinde yaşamakta olup bu sorun ise para birimine yansımaktadır. 1 dolar 12580 ZMW’ye denk gelmektedir.

5-LAK, Laos Kip

Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin para birimidir. Belki de birçoğumuz böyle bir ülkenin varlığından bile haberdar değilizdir. 1 dolar 8115 LAK’a denk gelmektedir.

6-IDR, Endonezya Rupiahı

Çoğu zaman Hint para birimi rupi ile karıştırılsa da Endonezya’ya ait olan bu para birimi oldukça değersizdir. Bunun en büyük nedeni ise ülkede karma ekonominin baş göstermesidir. 1 dolar 13792 IDR’ye denk gelmektedir.

7-BYR, Belarus Rublesi

Beyaz Rusya Rublesi olarak da geçen bu para birimi şuan dünya üzerinde ki en değersiz para biriminde üçüncü sırayı almaktadır. 1 dolar 17450 BYR’ye denk gelmektedir.

8-VND, Vietnam Dong

Vietnam’ı birçoğumuz savaşlarla hatırlar. O günlerinden kurtulup turistik mekân haline gelmiştir. Dünyaya sunduğu doğa harikası yerleri olsa da para birimi oldukça değersizdir.1 dolar 22313 VND’ye denk gelmektedir.

9-STD, Sao Tome Dobrası

Sao Tome Afrika kıtasın da yer alan bir ada ülkesidir. Küçük iz düşüme sahip olmasının yanında aynı oranda nüfusu da azdır. En değersiz para birimlerinden birine sahip olan bu ülkede 1 dolar 23700 STD’ye denk gelmektedir.

10-IRR, İran Riyali

Dünyanın en değersiz para birimi olarak kabul edilir. Ülkeler arası spekülasyonlardan dolayı döviz kurları aşırı dengesiz olduğu için İran Riyali enflasyon altında ezilmekten kurtulamamıştır. 1 dolar 30000 IRR’ye denk gelmektedir.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin