Kapalı

Dövizde Vadeli Hesap mı? Vadesiz Hesap mı? Daha Avantajlı

Altından sonra en çok tercih edilen ve altın gibi yine yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başarmış diğer bir yatırım aracı dövizdir. Özellikle ülkemizde çok rağbet gören döviz yatırımcıların gözdesi olmuştur. Dövizini değerlendirmek isteyen kişiler için bankaların vadeli ve vadesiz döviz hesaplarını kullanmaktadırlar. Peki, döviz yatırımcısı için vadeli hesapvadesiz hesap mı daha avantajlıdır? Vadeli ve vadesiz hesap arasında ki farklar, avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Öncelikle hangi hesap türünü seçerseniz seçin mutlaka hesap açtırmanız gerecek.  Vadesiz döviz hesaplarında, hesabınıza dilediğiniz zaman döviz yatırabilir yine hesabınızdan dilediğiniz zaman dövizleriniz çekebilirsiniz. Açılacak vadesiz döviz hesabı için bankalar hesap işletim ücreti almamaktadır. Dilerseniz bankanıza vereceğiniz talimatla kredi kartınızdan ve vadesiz hesabınızdan düzenli döviz alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Döviz piyasasını sürekli takip eden ve dövizde ki dalgalanmalara bakarak anında alış ve satış yapan biriyseniz kesinlikle vadesiz döviz hesabı kullanmalısınız. Günün her saati dövizinize müdahale edebilirsiniz. Yine kısa vadeli döviz yatırımı yapmak istiyor ancak çalınma, kaybolma riskinden korkuyorsanız yine size vadesiz döviz hesabını tavsiye ederiz. ”Yok ben döviz piyasasını takip etmiyorum, ben uzun vadeli yatırımları seviyorum, dövizim hem kendi piyasasında değerlensin hem de banka döviz yatırımıma kar versin” diyorsanız kesinlikle vadeli döviz hesabı açtırmalısınız.

Bankalar, vadeli döviz hesabı açan müşterilerinin yatırımlarına vade sürelerinin uzunluğuna göre faiz getirisi uygulamaktadır. Bankaların dövizlere vereceği faiz getirisi ile ilgili sabit bir faiz uygulaması olmadığı için her banka farklı faiz uygulamasına gitmektedir. Bu yüzden bu ayrıntının iyi değerlendirilmesi gerekir. Vadeli döviz hesaplarında, tıplı TL, Altın vadeli hesaplarında olduğu gibi vade bitiminde elde edilecek faiz getirisinin %15’i Stopaj vergisi için kesilmekte ve devlete vergi olarak aktarılmaktadır.

Yine TL, Altın vadeli hesaplarında olduğu gibi vadeli döviz hesaplarında ki 100.000 TL karşılığı dövizler, bir devlet kuruluşu olan Sigorta Mevduat Kurumu tarafından garanti altına alınmaktadır. Son olarak vade süresi bitmiş ama bir müracaat olmamış vadeli hesaplar yine aynı vade ve faiz oranlarıyla değerlendirilmeye başlanmaktadır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top