Kapalı

Dolar Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Dünya ekonomi piyasasında en çok işlem gören dövizlerden biri Amerikan dolardır. Önceleri, birikim amacıyla alınan dolarlar, Türklerin en meşhur para kasası olan yastık altlarında saklanır, ihtiyaç durumunda alınır ve satılırdı. Gelişen teknoloji ve bankacılık alanında yaşanan gelişimler sonrası, insanlar yastık altında sakladıkları dolarlarını, daha güvenli olarak gördükleri bankalara yatırmaktadır. Peki, Dolar Yatırım Hesabı Nasıl Açılır? Yazımızda dolar yatırım çeşitlerini ve eksi ve artılarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Dolar yatırım araçlarını iki şekilde ele alabiliriz. Vadeli ve Vadesiz dolar yatırımı. Vadeli dolar yatırımı, banka şubelerinden veya bankaların internet şubelerinden adınıza rahatça açılabilmektedir. Aynı işlemi bankaların internet şubelerinden de yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bankaların dolar vadeli hesaplara vereceği faiz oranıdır. Çünkü bankalar arası faiz değişkenliği yaşanmaktadır. Vadeli dolar hesabı açarken internet bankacılık şubeleri, banka şubelerine göre gelir getirisi yönünden daha avantajlıdır. Yatırmış olduğunuz doların toplam tutarı ve vade süresine göre faiz oranı değişmektedir.

Yine döviz yatırım aracı olarak kullanılacak diğer bir hesap ise vadesiz hesaplar olacaktır. Vadesiz hesaplara yatırılan dolardan dolayı, banka size her hangi bir faiz vermemektedir. Ayrıca bazı bankalar, vadesiz hesap açtıkları için yılda bir veya iki defa hizmet bedeli de almaktadırlar. Peki, dolar yatırımının da hangi hesabı kullanmalıyız? Diye bir soru sorabilirsiniz. Hemen vadeli ve vadesiz hesapların eksileri, artılarını belirtelim.

Günlük piyasa değerlerini takip ediyorsanız, doların iniş ve çıkışlarına göre işlem yapan biriyseniz, size en mantıklı dolar yatırım aracı vadesi hesap olacaktır. Çünkü anında müdahale edip dolar alıp, satabilirsiniz. Yine, dolar dışında ki artış gösteren piyasa araçlarını da, vadesiz hesapta ki dolarını satıp o aracı satın alabilirisiniz. Bu gibi durumlarda vadesiz dolar hesabı sizin için en ideal hesap olacaktır.

Ama benim piyasa ile işim olmaz, uzun vadeli yatırım düşünüyorum diyorsanız o zaman da vadeli dolar hesabı tam size göre. Yıllık bankanın vereceği faiz getirisi dışında bir karınız yoktur. Ayrıca vade süre dolmadan doları çekemezsiniz. Çekseniz bile faizinden yararlanamazsınız. Gerçi son zamanlarda bazı bankalar ( ING ) bank bu yasayı çiğnemiş ve istediği zaman vadeli hesap paranızı çekebilme ve o gün ki faiz değerini vermektedir. Yatırmış olduğunuz doların kur değerinde düşüş meydana gelirse, vadesi dolmadan faizinden vazgeçip dolarını alıp, satabileceğinizi unutmayınız.

Dolar Yatırımı nasıl yapılır? Konusunda son olarak, eğer ki yapabiliyorsanız yatırım hesabınız internet bankacılık sistemi üzerinden açınız. Çünkü şube masrafları ve devlet vergisi yoktur. Yine dolar yatırım hesabı açarken, bankaların birbirinden farklı faiz verdiklerini de unutmayınız.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top