Ana sayfa Banka Haber Dijital Bankacılık Nedir?

Dijital Bankacılık Nedir?

0
Dijital Bankacılık Nedir?

Dijital bankacılık, aynı zamanda yeni nesil bankacılık sistemi olan fiziki şubeye bağlı kalmadan gerek İnternet gerekse geliştirilen mobil uygulamalar ile bankacılık işlemleri daha az maliyetle yapılmasını sağlayan ve içinde birçok avantaj barındıran şubesiz bankacılık sistemidir.

Günümüz şartlarında ve gelişen rekabet ortamı bankaların yeni ürünler ve bu ürünleri hizmetleri daha az maliyet ile sunma yarışları aynı zamanda tüketiciler için avantajlı bir durum ortaya çıkarmaktadır. Yine banka şubesi olmaması nedeniyle düşürülen maliyetler tüketici tarafına olumlu yansımaktadır. Örnek olarak EFT ücreti alınmamadan tutunda sağlanan düşük faizli krediler, yüksek faiz veren vadeli hesaplar, ATM den günlük para çekme limitinden tutunda daha birçok alanda fayda sağlamaktadır.

Bankalar şube maliyeti, personel ve operasyonel maliyetleri düşmesi ile birlikte bunu müşteri lehine kullanmak suretiyle bir çok avantaj ortaya çıkarmaktadırlar. Şimdi bu dijital bankacılık için bankaların sunmuş oldukları hizmetlere ve ne işe yaradıklarından kısaca bahsedelim,

Enpara, Finansbank tarafından sunulan bu hizmet aynı zamanda dijital bankacılıkta öncülük yapmıştır, enpara ile EFT ve havale sınırı bulunmamakla birlikte hesap işletim ücreti almama konusunda da açıkça taahhüt vermektedir, Yine ATM lerde bulunan günlük para çekme limiti yoktur hesabınızda bulunan paranın tamamını aynı gün içinde çekebilirsiniz. Yine mevcut kredi faiz oranlarından daha düşük bir oranda kredi imkanı vermektedir. Ancak en belirgin özelliklerinden biride müşteri temsilcinize en fazla 30 saniye içinde ulaşma imkanı göz doldurmaktadır.

CEPTETEB, Türk Ekonomi Bankası (TEB) dijital bankacılık konusunda sunmuş olduğu bu hizmette ayını yukarıda saydığımız özelliklerin nerdeyse tamamını barındırmaktadır.

iGaranti, Garanti Bankası tarafından sunulan bu mobil bankacılık uygulaması ile bankanın yeni nesil bankacılık ile müşterilerin tanıştırmak ve daha iyi hizmet vermek için oluşturduğu bu uygulamaya ek olarak MİO asistanını da entegre etmiştir. Yine Garanti Mobil bankacılık alanında bir çok avantajı içinde barındırmaktadır.

Dijital Deniz, Uygulaması ile Denizbank ta bu bankacılık yani şubesiz bankacılık hizmeti vermektedir yine Fastpay ile de bir nevi mobil bankacılık ile birlikte içinde birçok avantajı barındıran yeni nesil bankacılığa adım atmıştır

İşCep, İş Bankasının eskilerden gelen mobil bankacığı uygulaması olmasına rağmen 2016 yılı itibarı ile yenilenmiş ve bu uygulama ile yapılan kredi, vadeli hesap, veyayatırım işlemlerinde şubede yapılan işlemlere göre tüketici lehine daha fazla olanak tanımaktadır.

Aslında bir çok banka dijital bankacılık alanına adıl atmıştır, Yapı Kredi Bankası Nuvo Uygulaması, Akbank Direkt gibi daha bir banka bulunmaktadır. Katılım Bankacılığı alanında ise Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafında Senin Bankan uygulaması yine dijital bankacılığıa iyi bir örnek olacaktır.

Peki dijital bankacılığa nasıl başvuru yaparım, bunun için yukarıda anlattığımız uygulamalardan yani çalışmak istediğiniz şubesiz bankacılığın resmi internet şubesini ziyaret etmek be başvurunuzu online olarak yapmak, vereceğiniz adrese bizzat gelerek hesap açılışı ve kart teslimi 2-3 gün içinde yapılacaktır. Banka yok şube yok telefonda saatlerce müşteri temsilcisine ulaşamama derdi yok… 3  e bas, oradan 7 ye bas, yanlış tuşladınız.. ha birde dinletilen senfonide cabası.. dijital bankacılıkta bunlar yok.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin