Ana sayfa Ekonomi Devlet’ten Turizmcilere Destek Ve Teşvik Kredileri 2016

Devlet’ten Turizmcilere Destek Ve Teşvik Kredileri 2016

0
Devlet’ten Turizmcilere Destek Ve Teşvik Kredileri 2016

Turizm, ülkemizin bazı bölgelerinde en büyük sektördür. Yaz aylarında yoğun faaliyet gösteren; otel, pansiyon, tatil köyü ve turizm bölgesinde yer alan küçük işletmeler, birçok kişiye iş olanakları sunar. Fakat her sektör gibi turizm sektörünün de bazı dönemler nakit sıkıntısı yaşadığı bilinmektedir. Faaliyet alanını genişletmek isteyen turizm işletmelerinin nakit ihtiyacı, KOSGEB ve bankalar tarafından karşılanır.

KOSGEB tarafından, yatırımcılara belirli şartlar altında hibe kredi verilir. Ayrıca alınan hibe dışında, faizsiz kredi çekme olanakları mevcuttur. Bankaların verdiği Turizmcilere Destek ve teşvik kredilerinde ise vade ve geri ödeme planı işletmenin büyüklüğü ve kar oranına değişiklik gösterir.

KOSGEB Turizmcilere Destek Hibe Kredisi

Ekonomiyi canlandırmak, yeni yatırımları desteklemek ve istihdamı artırmak amacı ile KOSGEB tarafından birçok işletmeye hibe kredi verilmektedir. Turizm destek hibe kredisinden faydalanmak için, ilk olarak işletme sahibinin iyi bir iş planı çıkartması gerekir. Hazırlanan plan KOSGEB’e sunulur. Kabul edildikten sonra, KOSGEB tarafından belirlenen üniversitelerde uygulamalı girişimcilik eğitimi alınır. Daha önce bitirdiği üniversitelerde girişimcilik dersi alanlar, uygulamalı eğitimden muaf tutulmaktadır.

Gerekli belgeler temin edilerek KOSGEB bölge müdürlüğüne başvurulur. Geri ödeme koşulu bulunmayan hibe kredide, birçok maliyet faturalandırılarak kademeli olarak ödeme alınır. Hatta gerekli koşullar sağlandığında, aynı yatırımcının faizsiz turizm kredisinden faydalanması mümkündür.

KOSGEB Turizm hibe kredisi başvuruları; yılın belli dönemlerinde yapılmaktadır. Her yıl değişen başvuru tarihini öğrenmek için, KOSGEB resmi internet sitesini takip etmek ve kapsamlı bir iş planı çıkartmak gerekir.

Bankalar Tarafından Turizmcilere Verilen Krediler

Yeni yatırımların desteklenmesi amacı ile çeşitli bankalar da turizmcilere kredi verir. Yaz sezonuna hazırlanan turizmcilerin, en kaliteli hizmeti verebilmek için çeşitli harcamalar yaptığı bilinmektedir. Bankaların Turizmcilere verdiği krediler için, bazı şartlar aranır. Kendi işletmesi için kredi isteyen işletmelere; esnek vade, sezon ödemeli veya dönem atlamalı kredi seçenekleri mevcuttur. 1 yıldan 7 yıla kadar kullandırılan bu kredilerin, faiz oranları ise her bankada değişiklik gösterir. Özellikle Rusya krizinden sonra oldukça zor bir sezon geçiren turizmcilerin, bu krediler sayesinde sezonu rahat atlatması hedeflenmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin