Ana sayfa Banka Haber Devletin Destek Verdiği Krediler – Evlilik Kredisi

Devletin Destek Verdiği Krediler – Evlilik Kredisi

0
Devletin Destek Verdiği Krediler – Evlilik Kredisi
evlilik kredisi

Devletin resmi olarak destek verdiği krediler konusunda evlilik kredisi son yıllarda büyük öneme sahip. Evlenecek olan çitlere faizsiz ve uzun vadeler ile verilen kredi türünde başvuru şartları ve miktarlar hakkında tüm yönleri ile burada bulabilir ve öğrenebilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Son yıllarda aile yaşamının önemini arttırmak, günümüzde oluşan zor şartlarda evliliğe teşvik etmek amacıyla devlet destekli evlilik kredisi verilmeye başlanılmıştır. Sosyal yaşamın zorlukları ve boşanmaların çoğalmış olması ve de maddi imkanlardan dolayı yuva kuramayanlar için katkı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca ortaya atılan bu proje sayesinde evlenmeyi düşünen gençlere destek sağlanmaktadır. Devlet destekli evlilik kredisi faizsiz olarak verilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından teşvik olarak belirlenen şartlar dahilin de faizsiz olarak evlilik kredisi verilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisinin Şartları

  1. Evlenecek olan çiftlerin yaşı 18 ile 24 arasında olmalıdır.
  2. Türk Ceza Kanununda yer almakta suçlardan herhangi biri ile ilgili olarak ceza almış olmamak.
  3. Maddi imkansızlar nedeniyle evlenmek isteyip evlenemeyen kişiler olmak.

Bu belirtilen şartları taşıyan kişilerden her biri Türk Vatandaşı olmalıdır. Devlet Destekli Evlilik kredisinden faydalanabilmesi için yukarıda belirtilen şartlar olmalıdır. Bu belirlenen şartları taşıyan vatandaşlar faizsiz olarak ve 1 yıl geri ödeme yapmadan 10.000.- TL Devlet Destekli Evlilik kredisi devletimiz tarafından verilmektedir. Kredinin genelinde geri ödeme süresi 4 yıl olarak belirlenmiştir. Ve bu krediyi talep etmeniz durumunda bir kamu bankası tarafından verilmektedir. Bir de bu krediyi kullanan kişilerin ilk yıl çocuk sahibi olması durumunda ailelere verilen Devlet Destekli Evlilik kredisinin vadesi 1 yıl daha ötelenebilmektedir.

Bu kredi ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer hususta üniversite mezunu olan vatandaşlar için yaş aralığının 26 yaşına kadar bir uzatılma bulunmaktadır. Evlenme kararı alan çiftlerden herhangi birinin yetim veya devlet yurtlarından birinde kalmış ise, alınan kredinin geri ödemesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından en az 2 yıl olmak kaydıyla ötelenebilir. Fakat yine de 4 yılda verilen kredinin geri ödenmesi istenecektir.

Evlilik kredisini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilse de bu krediden faydalanmak isteyen çiftler başvuru için bankaların şubelerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Kredinin teşvik olarak verilmesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde olsa da Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da yardımıyla vatandaşların sosyal yaşam standartlarını arttırılmasında devlet desteğinin olması planlanmıştır.

Ayrıca devlet çeyiz yardımıyla evlenecek olan gençlere de destek olmaktadır. Çeyiz yardımı için evlilik tarihinden önce en az 3 yıl boyunca açılacak hesaba düzenli ödeme yapılması ve ilk evliliğini yaptığında 27 yaşını doldurmaması gerekmektedir. Devlet katkısının hesaplanmasında ise evlilik tarihindeki birikiminiz esas alınmaktadır. Devlet katkı ödemesi evlilik tarihindeki birikim tutarının %20’sini ve de azami 5.000.-TL geçmeyecektir. Bu katkı, düzenli ödeme süresi 36 ile 47 ay olanlar için, hesaplarında biriken tutarın %10’u olmaktadır. Miktar olarak da 4.000.-TL geçemeyecektir. 48 ay ile 59 ay arasında olanlar birikim tutarının %15’i olacak ve 4.500.-TL geçmeyecektir. Düzenli bir şekilde 60 ay ve üzeri birikimi olanlar tutarın %20’si olacaktır ve 5.000.-TL geçmeyecektir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin