Ana sayfa Banka Haber Devlet Konut Kredisi (TOKİ) Nasıl Alınır?

Devlet Konut Kredisi (TOKİ) Nasıl Alınır?

0
Devlet Konut Kredisi (TOKİ) Nasıl Alınır?
konut kredisi

Toki’den ev almak sanıldığı kadar zor değil, devlet konut kredisi sayesinde çok uygun faiz oranları ve vade seçenekleri dahilinde bir eviniz olabilir. Toki evlerini ile normal daireleri kıyasladığımızda kalite açısından toki daireleri daha ağır basmaktadır. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlere devlet destekleri uygun faizler dahilinde sizlere sunuluyor.

Devlet Konut Kredisi (TOKİ) Nasıl Alınır?

İlk defa konut sahibi olacak kişiler, uzun bir düşünce sürecinin ardından birikim yaparak mı, bankalara başvurarak bir konut kredisi alarak mı yoksa devlet tarafından kolay bir şekilde sunulan TOKİ konutlarından birisine mi başvuru yapacaklarına karar vermektedirler. Eğer sizin tercihiniz TOKİ’ye başvurmak ve devlet güvencesi ile yapılan dairelerden birisine sahip olmak ise, finansman konusunda da birçok avantajdan faydalanacaksınız. Devlet konut kredisi almak isteyen kişilere birkaç farklı şekilde hizmet sunmaktadır.

Bu hizmetlerden ilki, konut sahibi olmak isteyen kişilerin birikimlerinin değerlendirilmesi şeklinde verilmektedir. Kredi türünden biraz farklı olan bu hizmette, anlaşmalı olan bankalara başvurularak bir konut hesabı açtırılmakta ve bu hesaba da düzenli olarak para girişi sağlanmaktadır. Devlet de yatırılan her tutar için sizlere destek sunmaktadır.

Devlet konut kredisi almak isteyen kişiler için diğer bir yöntem ise banka kredilerinden oluşmaktadır. Fakat, bankalara başvuru yaparak normal konut kredisi alabileceğiniz gibi devlet tarafından anlaşma sağlanan Vakıfbank’a da başvurabilirsiniz. Vakıfbank, TOKİ konutlarına sahip olmak isteyen kişilerin ihtiyacı olan parayı çok uygun koşullarda vermektedir. Vakıfbank tarafından sunulan TOKİ kredilerinde, hem vade seçenekleri diğer konut kredilerine göre uzun olmakta hem de faiz oranları bir hayli düşük olmaktadır. Bu krediden faydalanabilmek için, banka şubelerine başvuru yapılması ve başvuru işlemlerinin başlatılabilmesi için de TOKİ konutlarını almaya hak kazandığınıza dair belgeyi, bankaya sunmanız gerekmektedir.

Ev Alanlara Devlet Desteği 2017

Bildiğiniz gibi ev alanlara devlet desteği 2017 yılında da verilmeye başlanıyor. Gerekli şartları sağlayan her aileye devlet %25 e kadar devlet katkı payı verecek. Yerli katılım bankalarından açtıracağınız konut hesabı sayesinde ilk adımı gerçekleştirmek mümkün. Evlenme çağına gelmiş kişiler için sunulan bu devlet yardımı sayesinde ev sahibi olmak isteyenlere büyük bir umut olacak. Ev almak için birikim yapma zorunda olduğunuzu belirtelim. Yani hemen devlet o ödeneği sizlere sunmuyor. Devletin belirlediği esas tutar ise en fazla 15 bin TL.

Her hangi bir devlet bankasında (Ziraat bankası, vakıfbank veya halk bankası) konut hesabı açtırıyorsunuz. Konut birikim hesabı adı altında açılan bu hesaba her ay düzenli bir limit ödeme yapıyorsunuz yani kumbara gibi düşünelim. En alt limit 250 liradan başlıyor ve 2500 liraya kadar artırabilirsiniz. Kendinizi sıkmadan bir rakam kararı almanız önerilir. Bunu biraz açarsak

36 ay ve 47 ay arasında düzenli ve aralıksız para ödeyenler, hesapta biriken tutarın %15’ini alabilirler. Hemen bir örnek vermek gerekirse 100 bin lira birikmiş ise 15.000 TL alabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvuru Şartları Neler?

Kredi almaya hem fikir oldunuz ve bu kredinin şartlarını merak ettiniz. İşte sizlere konut kredisi alma şartları :

15000 TL almanız için süreyi beklemek gerekmediğinden 36 ile 47 ay arasında banka birikim hesabınızda en az 100 bin TL birikim yapmanız gerekiyor. Hiçbir başvuru şartı aranmamakla beraber söz konusu sadece birikim hesabı açtırmanız gerekiyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin