Ana sayfa Kredi Kartları Devlet Hastanelerinde Kredi Kartı Geçerli Midir?

Devlet Hastanelerinde Kredi Kartı Geçerli Midir?

0
Devlet Hastanelerinde Kredi Kartı Geçerli Midir?
devlet hastanelerinde kredi kartı

Birçok birey devlet hastanelerinde kredi kartının geçerli olup olmadığını sorgulamakta. Nedeni de hastanın durumuna göre masrafların artmasına bağlı olarak ödeme durumlarının olmaması veya yetersiz kalmasıdır. Bu nedenle hemen herkesin cebinde bulunan ve yüksek limitli bankacılık araçlarından biri olan kredi kartı ile yapılması talep edilmekte. Ancak çoğu hastaneler ne yazık ki ödemeleri kredi kartı ile almadıklarını beyan etseler de veznelerde pos cihazlarını görünce rahatlıkla ödeme yapılacağını görebilirsiniz!

Devlet Hastanelerinde Kredi Kartı

Sağlık sektörüne sigortalar sayesinde genelde fazla bireysel ödeme yapılmaz fakat bazı durumlarda bireysel ödeme gerekebilir. Birçok sağlık kuruluşu ister özel olsun ister devlet hastanesi, faturalandırılan borç için sadece nakit ödeme alırken artık bu şekilde değildir. Özel sağlık kuruluşlarında herhangi bir sosyal güvenceniz bulunsa dahi sağlık kuruluşu tarafından belli bir miktar katkı payı alınmaktadır. Bu ücret hastane tarafından müşteri için kolaylık oluşturulacak birçok şekilde ödenmektedir. Bazı hastaneler birkaç seferde ödeme alırken çoğu hastane kredi kartı ile kolay ödeme yoluna gitmiştir. Fakat devlet hastanelerinde ücretli işlem yaptıranların kafasında oluşan devlet hastanelerinde kredi kartı geçerli mi?sorusu kafaları karıştırmaktadır. Özellikle yüksek miktardaki ücretler hastane kredi kartı taksitlendirme seçeneğinin talebini doğurmuştur.

Devlet Hastanelerinde Ödeme Kolaylığı

Devlet hastaneleri sosyal güvencesi olan kişiler için muayene ücreti haricinde herhangi bir ücret ödemeden tedavi olabileceğiniz yerler arasındadır. Fakat tercih veya başka sebeplerden olabilir, bazı kişiler sosyal güvence yaptırmayabilir. Sosyal güvencesi olmayan ya da herhangi bir sebepten ötürü devlet hastanelerinde ücretli işlem yaptıran kişiler yapılan işlem ve muayene ücretini hastanenin muhasebe bölümüne ödemelidir. Ülkemizde 2004 yılına kadar hastane ücretleri tek seferde ve nakit olarak alınmaktaydı. Fakat 2004 yılında getirilen bir sağlık düzenlemesi ile artık devlet hastaneleri de tıpkı özel hastaneler gibi kredi kartı ile ödeme işlemi almaktadır. İlk başta yavaş yavaş ilerleyen bu sistem günümüzde hemen hemen tüm devlet hastanelerinde mevcut bulunmaktadır.( İlçe hastanelerinde bulunmayabilir.)  Üstelik kredi kartı ile ödeme hizmetinin bir kolaylığı daha bulunmaktadır. Kredi kartı ile direkt olarak ücreti taksitlendirme yoluna gidebilirsiniz. Bu sayede sağlık harcamalarınız birden yük olmayarak yavaş yavaş ödeyebileceğiniz bir borç haline gelir. Tek çekimlerde de daha sonra taksitlendirme yapılabilmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin