Kapalı

Devlet Destekli Faizsiz 10 Bin Lira Evlilik Kredisi

Maddi yetersizlikten dolayı evlenemeyen çiftlere devlet 10.000 TL faizsiz evlilik kredisi vermektedir. Sosyal ve Aile Bakanlığı bütçesinden verilecek olan krediyi 18 yaş ile 24 yaş arası kişiler kullanabileceklerdir. Eğer ki çiftlerden biri örgün eğitime devam ediyorsa o zamanlar yaş sınırı 26 olarak belirlenmiştir.

Evlilik kredisinin en önemli özelliği ise ilk yıl ödemsiz olup 36 ay vade ile ödenmesidir. Eğer ki evlilik kredisini kullanacak çiftler yetim ve devlet yetiştirme yurtlarında büyümüş ise ilk 2 yıl ödemesiz ve 48 ay vade imkânı tanınmıştır. 2016 Nisan ayında başlanan projeye başvurabilmek için evlenecek adaylarda aranan şartlar ise;

1- Türk vatandaşı olmak ve Türkiye sınırlarında ikamet etmek

2-Daha önce evlilik yapmamak ( dullarda krediden faydalanamıyor )

3-Maddi durumu iyi olmamak, evi olmamak ( Bankalar, kredi vermeden önce kredi kullanacaklardan tapu, SGK gibi kuruluşlardan maaş almıyor, evi, iş yeri yoktur gibi yazı istiyor )

4-Ağır suçlar veya yüz kızartıcı suçlar olarak tabir edilen suçlardan mahkûmiyetlik almamak.

5-Evlilik kredisini onaylayacak kurulun karşısında niçin evlenmek istediğini, maddi durumunun yetersiz olduğunu beyan etmek ve kurula aklı sağlının yerinde olduğu yapıda olduğunu göstermek.

Faizsiz 10.000 TL’lik evlilik kredisi kabul edilecek kişiler, kamu bankaları olan Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank şubelerine başvurarak kredilerini alabileceklerdir. Burada önemli bir husustan bahsetmekte fayda var. Şöyle ki komisyon evlilik kredisini onaylasa bile evlilik kredisi alacak kişinin kredi notunun riskli olması, daha önce ki banka ilişkilerinde kredi kullanmaya uygun olmayan banka davranışları varsa evlilik kredisini kullanamayacaktır.

Yine önemli bir yerden daha bahsedelim. Evlilik kredisi alan çitlerin ilk yıl içerisinde çocukları olursa devlet baba bir kıyak daha geçiyor ve ilk yıl ödemesiz olan kredi süresi iki yıla çıkartılmış oluyor.  Son olarak faizsiz kredi dedik ama bankalar 100 TL kredi tahsis ücreti aldıklarını belirtelim.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top