Kapalı

Deniz Gezmiş Banka Soygunu

deniz gezmiş banka soygunu

Deniz gezmiş’in banka soyması konusunda çoğu birey, hangi bankanın soyulduğunu, suçun tam olarak ne olduğunu bilgilerin doğru olup olmadığını merak edebilir. Zira Deniz Gezmiş’in banka soygunu yapması onun kesinlikle suçsuz olduğunu kanıtlamaz. Araştırmalarımıza göre yapılan soygun ve sonrası için manşetler dahil, tüm detayları burada bulabileceksiniz. Ankara’da bulunan iş bankası emek şubesini Deniz gezmiş dahil 3 kişi soygun girişimini yapmıştır.

Deniz Gezmiş’in Banka Soyması

Ülkemizde genç kesim tarafından fazlası ile takip edilen, takdir toplayan ve yaptıkları ile çoğu kişi tarafından takip edilmiştir. Ölüm yıl dönümü dahilinde her yıl anıldığını belirtelim. Ancak ne kadar iyimser olarak da karşımıza çıksa, bir çok olayda başrol oyuncusu olarak çıktığını görüyoruz ve kanıtlıyoruz. Bir insan sürekli iyilik yapması, kötülük yapmayacağı anlamına gelmez. Örnek olaylardan bazıları

Yaptığı eylemlerden bazıları şöyle:

Silah tehdidiyle İş Bankası’nı soyma,

İstanbul’da birçok soygun ve gasp eylemi,

ODTÜ’de görevli bir kişinin arabasının gasp silah zoruyla gasp edilmesi,

Zorla evine girilen bir astsubayın eşinin tabancayla yaralanması,

Bir astsubayın silah zoruyla kaçırılması,

Şarkışla ve Gemerek’te güvenlik güçleriyle silahlı çatışma, ABD askerlerinin kaçırılması…

6 MAYIS 1972 saat 01:00 / 03:00 saatlerinde Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşları için en önemli olaylardan bir tanesi iş bankası soygunu! Zira gerçekten de soygun oldu mu, ne kadar para alındı ve paralar nereye gitti? İşte tüm detaylar…

Deniz Gezmiş’in Banka Soyması Doğru Mu?

Günümüz şartlarında kesinlikle doğru değildir. Bankalar insanların cebindeki parayı düşünseler de, halkın gözünde bankalar insanlar için önemli bir gelir kaynağıdır diyebiliriz. Günümüzde bankalar, kişilere ev ve araç aldırıyor, ihtiyaçlarını krediler ile sağlıyor. Peki ya geçmişte ? Geçmişin günümüzün ayıbı olabilir zira bankalar o yıllarda yüksek faizle kredi veriyor halkı sömürüyordu. Halk o tarihlerde gelir kaynağı az olmakla beraber, bankalardan kredi aldıklarında halkı soymakta ve banka merkezi kar üstüne kar ekliyordu.

Deniz gezmiş ise bankadaki paranın halkın olduğunu ve başarılı olduğu halde bu parayı halkı içi kullanacağını belirtmiştir. Asıl hırsızın banka olduğunu dile getirmiştir. Ancak yapılan soygun girişimi başarısız olmuş ve yakalanmışlar. Deniz gezmiş’in yapmış olduğu bu olay, doğru olmamakla beraber araştırmalara göre bu suçun asıl amacının banka soygununda başarılı olsalar idi, elde edecekleri para ile silahlı örgüte daha fazla silah alacaklardı. Zira devlet içinde örgüt kurmak suçtur hem geçmişte hem de günümüzde! Bir çok birey Deniz’in yapmış olduğu bu soygunun haklı olduğunu dile getirse de, sonuç itibari ile yanlış bir harekettir. İdam kararı doğru olmayabilir, ancak bir bankayı soymak (devletin bankası) kabul edilemez olaylardan bir tanesidir. Siz 100 defa doğru hamle yapın ve halk tarafından sevilin yapacağınız tek yanlış hamle sizlere olan bakış açısını bir anda tersine çevirebilir.

Deniz’in son sözleri arasında dikkat çeken bir ayrıntı var : “yaşasın türk ve kürt halklarının kardeşliği ve bağımsızlık mücadelesi! yaşasın marksizm-leninizm! kahrolsun emperyalizm!” Burada dikkatli olarak incelediğimizde bir çatışmanın gereksiz olduğunu ve bu kardeşliği bozacak hamlelere karşı olduğunu anlıyoruz. Ülkenin dış ülkeler tarafından baskıya alınmasının kabul edilemez olduğunu ve genç kesiminin haklarının çiğnendiği savunulmuş. O yıllarda görevde olan polis ve askerlerin halka çok baskı yaptığını biliyoruz. Yolda yürümek bile suç olduğunu, yan bakmadan dolayı bile ceza evine gidebileceğinizi unutmadık. Polis ve asker o yıllarda bir devlet başkanı gibi hareket etmekte ve zor kullanma gücüne sahipti. Bunu gören halkın içindeki genç kesim özellikle üniversitelerde bir güç haline gelmek istedi. Belgesellerden ve görüntülerden edindiğimiz bilgilerde sürekli bir kaos ortamı var.

Denizin yapmış olduğu bu olay, kendince haklı sebeplerin olduğunu anlayabiliriz. Ancak bu olayın doğru bir karar olmadığını yenileyelim. Devlet içinde örgüt kurmak, silahlı mücadele vermek suç! Ancak o yıllardaki olayların ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz ve yineliyoruz. Deniz Gezmiş’i bu suçtan dolayı asmak kesinlikle haksızlıktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top