Ana sayfa Banka Haber Dask (Zorunlu Deprem Sigortası) Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Dask (Zorunlu Deprem Sigortası) Ücreti Geri Alınabilir Mi?

0
Dask (Zorunlu Deprem Sigortası) Ücreti Geri Alınabilir Mi?
dask ücreti iade

Zorunlu deprem sigortası kısaltılmışı olan Dask, konutun güvencesi anlamına geliyor. Bu ücreti ödediğinizde dask ücreti geri alınabilir mi, sorusunun yanıtını merak edebilirsiniz. Zira her yıl ödenen bu ücretin deprem sigortası bünyesinde olması ve müşterilerin evine bir şey olmadığı için geçen süre zarfında geri almak isteme durumu söz konusu olabilir. Ancak şöyle düşünebilirsiniz bu ücreti ödediğinizde o süreç zarfında bulunduğunuz yerde deprem gibi önemli bir sorun olduğunda ve dairenizde zarar oluştuğunda sigortada geçen miktara kadar tazminat alabilirsiniz. Ama şartları ve kapsamını çok iyi okumanız gerekiyor. Deprem olduğu halde o ücreti kesin alırım gözü ile bakmayınız. Çoğu dask ücreti alan firmaların sözleşme metinlerini iyice okumanızda fayda olacaktır!

DASK Ücretleri 2017

Dask sigorta poliçesi hesaplama konusunda şuradan hesaplama yapabilirsiniz:

https://dask.gov.tr/e-services/portal/calculatePremium

Burada evin metre kare cinsinden değerini girerek hesaplama yapabilirsiniz. Ortalama 165 metre kare için istenen ücret 2017 dahilinde 230 TL civarıdır. Bazı sigorta şirketleri dask indirimli tarife sunabilir. Bankalar, müşterinin konut kredisi ile aldığı konuta deprem sigortası yaparlar. Kredi kullanma aşamasında yapılan bu uygulama zorunlu bir uygulamadır. Müşterinin aldığı konut, deprem olması ihtimalinde zarar görür ya da tamamen yıkılır ise müşterinin mağduriyetinin giderilmesi bu sigorta türü ile mümkündür.

Dask Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Müşterilerden kredi kullandırma aşamasında yapılan kesintiler, müşterilerin talep etmeleri halinde kendilerine ödenebilir. DASK(zorunlu deprem sigortası) sigortası, hayat sigortası ve dosya masrafı gibi kesintilerin kendisine iade edilmesini isteyen müşteri yazılı bir dilekçe ile krediyi kullandığı bankaya başvuru yapabilir. Uygulanan kesinti türüne müşteriye iade edilen ve iade edilmeyen kesintiler vardır.

Dosya masrafı müşterinin talebi halinde müşteriye iade edilebilen bir kesinti tutarıdır. DASK sigortası ve hayat sigortası ise zorunlu kesintiler olup müşterinin talep etmesi halinde iadesi yapılmayan kesintilerdir. Dosya masrafı iadesinde müşteri lehine mahkeme kararları bulunur. Fakat DASK sigortası ve hayat sigortası ile ilgili müşteri lehine kararlar mevcut değildir. Müşteri zorunlu kesintilerin kendisine ödenmesini talep edebilir ya da yasal yollara başvurabilir. Ancak tutarın kendisine iade edilmesi ihtimali yoktur.

Bu gibi sigortaların iadesi sadece kredi kapanması ya da yenileme yapılması gibi durumlarda yapılmakta ve iade olan tutar yeni yapılacak poliçenizden düşülerek sizlerden kalan tutar baz alınarak yeni tahsilat yapılmaktadır. Eviniz ve işyeriniz için oldukça faydalı olan bu sigortalar Allah korusun eviniz ya da iş yerinizin başına bir şey gelmesi durumunda sigorta şirketi tarafından sizin masrafınızı karşılayacaktır. Sonuç olarak bakıldığında ilgili süreç zarfında sigorta yapıldığından dolayı dask ücreti geri alınmaz. Şöyle alınabilir; evi bu ay dask yaptırdınız ve 1 ay sonra dask poliçesini iptal ettirdiğinizde kalan ayların ücreti geri alınabilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin