Ana sayfa Banka Haber Dask Nedir? Dask Hesaplama Nasıl Yapılır?

Dask Nedir? Dask Hesaplama Nasıl Yapılır?

0
Dask Nedir? Dask Hesaplama Nasıl Yapılır?
Dask nedir ve nasıl hesaplanır

Dask; Yani Doğal Afet Sigortası Kurumu, deprem yangın ve benzeri afetleri kapsayan bir sigorta kurumudur. İsminden de anlaşılacağı üzere Dask doğal olarak meydana gelen afetlerden sonra, oluşan afet hasarlarının sebep olduğu maddi zararları yine maddi olarak karşılayan bir sigorta kuruluşu diyebiliriz.Aşağıda ise ne kadar maddi yardım alabileceğinize dair Dask hesaplama yolları anlatılmıştır.

Ülkemizde en son yaşanan 1999 Gölcük depreminden sonra bunun gibi şiddetli olmasa da birçok deprem yaşanmış ve hâlâ yaşanmaktadır. Yaşadığımız coğrafyanın depreme yatkın olmasından dolayı deprem sigortası zorunlu hale getirilmiştir. Doğal Afet Sigortaları Kurumu, tüm binalar için geçerli olan, her yıl yenilenmesi gereken bu sigortayı zorunlu hale getirmiştir.

Dask 150.000TL’ye kadar oluşabilecek maddi hasarları karşılarken sadece deprem değil, diğer afetlerde de vatandaşlarımızın yanında olmuştur. Örneğin; tsunami gibi sel felaketi, yangın, toprak kayması, patlama (infilak) gibi… Dask Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Tarafından hazırlanan Türkiye Deprem Haritası verilerini baz alır.

Doğal Afet Sigortası poliçesi yapılabilmesi için Dask sigorta kurumuna başvurmak için gereken belgelerle gidilmesi yeterli olacaktır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Sigorta sahibinin kimlik bilgileri, sigortalamak istenen mülkün tapu bilgileri, sigorta sahibinin iletişim bilgileri, binanın yapılı yılı ve yapılış tarzı, binanın adresi, kat bilgileri, hasar durumu, kullanım şekli (İşyeri yahut mesken)içinde oturulup oturulmadığı, meskenin brüt yüz ölçümü gibi bilgilerin olduğu belgeler ile başvuru yapılabilir.

Dask Hesaplama Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası, her yıl artan yapı maliyetlerine bağlı olarak belirlenen teminat tutarı sunmakta. yapıların maliyetindeki artışla beraber yükselen bu tutar hasarlı binalar tekrar inşa edildiğinde harcanacak olan toplam masraf miktarını baz alır. Yapılacak olan yapının değeri zorunlu deprem sigortasını en az teminat tutarını aştığı durumlarda sigorta sahibi isterse farklı sigorta şirketlerinden isteğine göre de deprem sigortası yaptırabilmekte olup, Dask fiyatları dışında kalan bu durum sigortalının isteğe bağlı deprem sigortası fiyatlarını dikkate alması gerekir. Bu sigorta yalnızca binalar için geçerli olup, arsalar için geçerli değildir. Bu yüzden sigorta bedeli sadece hasarlı konut içindir arsa için değildir. “Deprem geçecek hayat devam edecek.” yaklaşımından yola çıkan Dask, konut sahiplerine maddi güvence sağlar.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin