Ana sayfa Banka Haber CVV Kodu Nedir?

CVV Kodu Nedir?

0
CVV Kodu Nedir?

CVV kodu, yada Güvenlik kodu olarak adlandırılan Banka kartları ile Kredi kartlarının arka kısmında bulunan, İnternet ortamında ki alışverişlerde ki dolandırıcılığı engellemek için düzenlenmiş, 3 rakamdan oluşan güvenlik numarasıdır.

Açılımı Card Verification Code olan CVV, Kart Güvenlik Kodu olarak tanımlanır. 1 Ocak 1997’den beri Master Card tarafından zorunlu tutulan CVV kodları, 1 Ocak 2001’den beri de Visa tarafından zorunlu hale getirilerek kullanılmaya başlanmıştır. CVV kodları, internet ortamında yapılan alışverişlerde güvenlik sağlanması için tasarlanmıştır. Kredi Kartın basımımda, CVV kodu bankalarca belirlenmiş özel bir şifreleme ile kodlanır.

Kodlanan CVV, kartın ön yüzünde ki 16 rakamlı kart numarasıyla ilişkilendirilir.  Böylece internet alışverişlerinde kart numarası ile CVV kodu ilişkilendirilmiş olup dolandırıcılığın önüne geçilmiş olur. Bilindiği gibi internet ortamlarında yapılan alışverişlerinde 16 rakamlı kart numarası, son kullanma tarihi, isim bilgileri girilmektedir. İnternet alışverişlerinde kart şifresi kullanılmadığı için kartın güvenliği için kartın arka yüzünde ki numaranın son 3 rakamı istenilir.

Bu rakam CVV kodlarıdır. Kartın arkasında ki rakamın kaç rakamlı olması önemli değildir. Rakamın son üç harfi önemlidir bu CVV kodu olarak adlandırılır. Kredi kartlarını kaybolması veya çalınması durumunda yeni talep edilecek kredi kartlarında ki tüm bilgilerde olduğu gibi CVV kodları da değişmektedir. CVV kodları, kart numaraları gibi kartlara kabartmalı şekilde basılmayıp, düz yazı şeklinde basımı yapılır.

CVV kodlarının silinmesi sadece internet alışverişlerinde sıkıntılı olabilir. Onun dışında post cihazlarından geçirilerek yapılan alışverişlerde CVV kod numaralarının silinmesi, olmaması alışverişi engellemez. Ancak internet alışverişlerinde CVV kod numarası gereklidir. CVV kodu girilmeden karttan alışveriş yapılamaz. CVV kod numarası silinmiş kart sahipleri ya bankasından yeni kredi kartı talep etmeli veya bankanın müşteri numarası aranarak CVV kodunu almalıdır.

Son olarak bankalar, Sanal kart kullanıcılarına kart teslimi sırasında bir kart daha verirler. Bu kart sanal kartın CVV kodudur ve sanal kartlarda bu koda CVV2 olarak isim verilir. CVV ile CVV2 kodları arasında ki tek fark ise CVV2 kodlarının 4 rakamlı olmasıdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin