Ana sayfa Evde Bakım Parası Çocuk Yardım Parası Nedir?

Çocuk Yardım Parası Nedir?

0
Çocuk Yardım Parası Nedir?
çocuk parası

Bebek doğum parası veya çocuk yardım parası olarak da bilinen bu ödeneklerden yararlanmak isteyenler, öncelikle çocuk yardım parası nedir, sorusuna yanıt bulmalılar. Zira sanıldığı gibi hemen çocuk yapıp devlet bize her ay para verecek diye bir durum söz konusu değildir. Devletin belirlediği şartları taşıyan ve çocuk sayısına göre ödeme yapılan ödeneklerden bir tanesi çocuk yardım parasıdır.

Çocuk Parası Almak İstiyorum

Devletin buradaki amacına bakıldığında genç nüfusun azaldığını önlemek amacı ile genç nüfusun yüzdeliğini artırmak için evlenmeye teşvik, çeyiz yardımı ve çocuk parası adı altında bir takım faaliyetlere başlamıştır. Zira ülkemizdeki genç nüfus giderek azalıyor, yaşlı kesim giderek artıyor. Bu nedenle bunun gibi bir çok teşvikler her yıl düzenli olarak yapılmakta ve halen de yapılıyor.

Ülke vatandaşlarına yapılan yardımlardan bir tanesi olan çocuk parası, hem maddi hem de manevi destek olarak da düşünülebilir. 2014/2018 yıllarını kapsayacak olan çalışma kapsamında, TBMM 2013 yılında çıkarmış olduğu onuncu kalkınma planı içerisinde bu çocuk parası da bulunuyor. İlgili süreç 2018 yılında tamamlanması bekleniyor ancak sürecin uzatılması da gündemde. İlgili mevzuata bakıldığında 2.1.7. Aile ve Kadın kategorisinde, 250, 251 ve 252. maddeler dikkat çekiyor yani aile yardımı, kadınların istihdam edilmesi ve aile kavramının geliştirilmesi adına sosyal ve ekonomik açıdan destekleri kapsamaktadır. İlgili mevzuatın kategorilerinden biri de 2.1.14. Nüfus Dinamikleri adlı başlıktır. Buradaki maddeler arasında 350 ve 351. maddelere baktığımızda doğurganlık oranının artırılması ve genç nüfusun geliştirilmesi için sosyal çalışmaların hızlanması içerikleri geçiyor.

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Çocuğa sahip aile bireyleri ise çocuk yardım parası nasıl alınır, şeklinde soruları yöneltmektedir. Önceleri yani mevzuatın çıktığı ilk yıllarda işçi ve memurların çocuk parası alma şartları değişken iken, yeniden düzenlenen çocuk parası yardımı kapsamında artık TC vatandaşı olan herkes ayrım gözetmeksizin bu parayı alabilecek konuma gelmiştir. Yani çocuk yardım parası alma durumu artık 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararname düzenlediğinde Ek-4. maddesi doğrultusu baz alınarak 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla ülkemizde start almıştır.

Çocuk yardım parası önceki yıllara nazaran daha da artmış olup, diğer ülkelere göre kıyaslandığında çok geride kaldığını görüyoruz. Hem düzensiz olması hem de miktarın tatmin edici olmaması adına çocuk parası istenilen seviyelere ulaşması temennisi ile.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin