Kapalı

Çocuk Parası Nedir? Nereden Alınır?

çocuk parası almak

Son yıllarda devletin üzerinde fazlası ile durduğu teşviklerden bir tanesi çocuk sayısına bağlı olarak ailelere ödenen çocuk parasıdır. Çocuk parası nedir, nasıl ve nereden alınır ve de başvuru şartları neler şeklindeki tüm soruların yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Çocuk Parası Nedir?

Devlet tarafından bir nevi teşvik olarak ailelere verilen bir ödenek olup, gerekli şartları sağlayan aile bireylerindeki çocuk sayısına bağlı olarak 1.,2. ve 3. çocuk şeklinde sıralanması ile beraber anneye verilen ödenektir.

Çocuk parası ilk çıktığı anlarda ülke genelinde her aile başvurmuş ve anneler çocuk sayısına bağlı olarak bir kaç kez ödenek almıştır. Bu tutarlar genelde birinci çocuk için 200 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve de daha fazlası için 600 TL ödenmektedir. Proje ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortaya çıkarılmış ve desteklenmesi ile beraber pilot iller yerine ülke geneline verilmiştir. Çocuk parası, 15 Mayıs 2015 den sonrası doğan çocukları kapsamaktadır.

Çocuk Parası Alma Şartları 2017

Öncelikle kişinin TC vatandaşı olması gerekiyor. Buna ek olarak çocuğun 15 Mayıs 2015 den sonra doğması gerekmektedir. Farz edelim ki, bu tarihten önce 1 çocuğunuz olsun ve bu tarihten sonra 1 çocuk daha getirirseniz eder size 2. çocuk olacağı için 400 TL ödenek alırsınız.

Annenin de TC vatandaşı olması gerekiyor. Başvurular için il ve ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna gideceksiniz. Yanınızda çocuğun, sizin ve annenin kimlik fotokopisi ayrıca çocuğun doğum belgesi de götürülmesi zorunludur. Bunlara ek olarak devlet çocuk parasının yanında çocuk için bez parası ödeneği de vermektedir.

Geriye dönük olan çocukların ödenekleri yapılmıyor. Onların katılması için 15 Mayıs 2015 den sonra yeni bir çocuk dünyaya getirmeniz gerekiyor. Objektif olmak gerekirse 600 TL için bir çocuk dünyaya getirmek biraz zor olacaktır bu ekonomik şartlarda.

Çocuk parası evraklarını teslim ettikten sonra ortalama 15/45 gün arasında sonuç çıkıyor. Tarafınıza bir bilgi gelmiyor siz peşinden koşuyorsunuz. Bunun için alo 170 numarasını arayarak annenin Tc numarasını vererek sorgulama yapmanız gerekiyor.

Ülkemizde ne yazık ki çocuk parası yılda bir kaç kez belki de bir defa ödenirken, yabancı ülkelerde her ay ödenmektedir. İsveç gibi bir ülkede aylık ödenen tutar 109 euro olurken, İngiltere de ise 89 sterlin verilmektedir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top