Ana sayfa Evde Bakım Parası Çocuk Parası – Çocuğa Ne Kadar Ücret Ödeniyor?

Çocuk Parası – Çocuğa Ne Kadar Ücret Ödeniyor?

0
Çocuk Parası – Çocuğa Ne Kadar Ücret Ödeniyor?
çocuk parası

Evde bakım parası konularından biri de çocuk bakma parası ve çocuk sayısına göre devletin ödediği ücretler gelmektedir. Çocuk parası 2017 yılı dahilinde çocuk sayısına göre anneye ödenecektir. Geçmişte yapılan açıklamalara istinaden söz konusu olan ödeneklerden her aile bireyi yararlanabilir.

Çocuk Parası Neden Ödeniyor?

Sizlere hatalı olarak gelebilir ancak ülkemizin genç nüfusu artık giderek azalmaktadır. Nedeni de yeni nesil dediğimiz gençlerin bilinçli olarak çocuk yapmamasıdır. Şüphesiz ki bu arkadaşlar zaten haklılar diyebiliriz. Çocuk yapmak ne kadar kolay görünse de, onların bakımı ve eğitim masrafları asgari ücret ile çalışan bireyleri çok ama çok zorlamakta. Hali ile yeni evlenenler hızlıca çocuk yapmamaktadır ülkemizde.

Bu gibi nedenlerden dolayı ülkedeki genç nüfusu artırma adına bir takım teşvikler yapıldı. Yeni evlenenlere faizsiz kredi desteği ve çocuk parası bunlardan sadece bazılarıdır. Devlet tarafından verilen teşviklerden biri olan çocuk parası, 2017 yılı dahilinde bez parası ve emzirme parası olarak da sınıflara ayrıldı.

Çocuk Parası Alma

Devlet tarafından verilecek olan ödeneklerin çocuk sayısına bağlı olarak arttığını belirtelim. Buna göre birinci, ikinci ve üçüncü çocuk sayısına göre miktarlar değişmektedir. Çocuk parası almak için çocuğun 15.05.2015 tarihinden sonra doğması önemlidir. Yani bu tarihten önce doğanlara ödenek verilmemektedir. Bunlara ek olarak çocuğun TC vatandaşı olması zorunludur diyebiliriz. Ancak yeni yapılandırma kapsamında 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu hükmünü de incelemeniz önerilir. Hemen herkesin merak ettiği konuların başında da çocuk parasının çocuk sayısına göre olduğunu biliyoruz ancak verilecek olan para miktarları ne kadar?

Edinilen bilgilere göre devlet çocuk parası için birinci çocuk için çocuk parası 300 TL, ikinci çocuk için çocuk parası 400 TL, üçüncü çocuk için çocuk parası 600 TL ‘dir.

Burada dikkat edilecek noktalardan biri de çocuk parasını sadece anne alıyor. Yani bu parayı postanelerden babalar alamaz. Annenin TC kimlik kartını dahi götürürseniz anne olmadan görevli maaşı teslim etmez. Çocuk parası ödemesini almak için gereken şartlar öyle ahım şahım kuralların olmadığını belirtelim. Söz konusu şartları sunan ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Burada başvurular il ve ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna yapılacaktır. Altını çizerek yazmak gerekirse başvuru formunu doldururken, bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız önerilir. Eğer ki başvurunuz olumsuz sonuçlanmış ise başvuru tarihi sonucundan itibaren 15 gün içinde itiraz etme hakkınız vardır.

Çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için ALO 170 hattını arayarak, annenin TC numarası verilerek öğrenilebilir. Dilerseniz il ve ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma kurumuna da başvurarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin