Ana sayfa Evde Bakım Parası Çocuk Parası Alma

Çocuk Parası Alma

0
Çocuk Parası Alma
çocuk parası almak

Çocuk parası ne kadar, çocuk parası başvuru şartları ve çocuk parası nasıl alınır şeklindeki tüm sorunların net yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz. Bildiğiniz gibi ülkemizdeki genç nüfus eskiye oranla hızla düşüyor. Nedeni yeni evlenenlerin artık çocuk düşünmemesi ve her çocuğun yapılması ile beraber artan masraflara ek olarak iş gücünün azalması da etken gösteriliyor. Bu nedenle bu gibi genç nüfusu artırmak adına devlet bir çok yeni projeleri hayata geçirdi. Bunlardan biri de çocuk parası yardımıdır.

Çocuk Parası Alma

aslına bakarsanız verilen ücret komik gibi görünse de, çocuk yapmak bir ailenin bağlılığı olarak düşünülebilir. Yaş ilerledikçe çevrenizde bulunan kişilerin azalmasını düşünmek istemiyorsanız çocuğun değeri burada anlaşılıyor.

Türkiye’de genç nüfusun azalmasına bağlı olarak yapılan teşviklere göre ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı adı altında çocuk parası projesi ortaya atıldı. Bu sayede çocuk sayısına bağlı olarak ailelere ödenek verilmekte. Buna göre ;

Programın Dinamik Nüfus Yapısının Korunması bileşeninde yer verilen “Bütün annelere Doğum Hediyesi programı başlatılacaktır” şeklindeki eylem kapsamında, 27.03.2015 tarihli ve 6637 sayılı Kanun ile 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 4. ek madde olarak “Doğum Yardımı” hususunda hüküm eklenmiştir. Bu Kanun ile 657 sayılı Kanun kapsamında yapılan doğum yardımı ödemesi yürürlükten kaldırılmıştır. “Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılır” esasına dayalı olarak tasarlanan doğum yardımı ile eylem planına uygun olarak, herkese doğum yardımı yapılması sağlanmıştır.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Annenin de TC vatandaşı olması gerekiyor. Başvurular için il ve ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma kurumuna gideceksiniz. Yanınızda çocuğun, sizin ve annenin kimlik fotokopisi ayrıca çocuğun doğum belgesi de götürülmesi zorunludur. Bunlara ek olarak devlet çocuk parasının yanında çocuk için bez parası ödeneği de vermektedir.

Geriye dönük olan çocukların ödenekleri yapılmıyor. Onların katılması için 15 Mayıs 2015 den sonra yeni bir çocuk dünyaya getirmeniz gerekiyor. Objektif olmak gerekirse 600 TL için bir çocuk dünyaya getirmek biraz zor olacaktır bu ekonomik şartlarda.

Çocuk parası evraklarını teslim ettikten sonra ortalama 15/45 gün arasında sonuç çıkıyor. Tarafınıza bir bilgi gelmiyor siz peşinden koşuyorsunuz. Bunun için alo 170 numarasını arayarak annenin Tc numarasını vererek sorgulama yapmanız gerekiyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin