Ana sayfa Çiftçi Kredileri Çiftçilerin İhtiyaçlarına Cevap Veren Krediler

Çiftçilerin İhtiyaçlarına Cevap Veren Krediler

0
Çiftçilerin İhtiyaçlarına Cevap Veren Krediler

Türkiye ve dünya ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tarım sektörü içerisinde yer alan çiftçilerin üretici ve gelir yetersizliğine işletme sermayesi ve yatırım ihtiyaçlarını kredi kaynaklarından karşılaması adına birçok banka kredi kullanım olanaklarını sağlamaktadır.

Bu noktada ortaya çıkan kredi arayışına bankalar işletme ve yatırım kredileri olarak çözüm sunmaktadır. İşletme kredilerinde başta yer alan hasat kredisi çiftçinin yetiştireceği ürünlerin ekim aşamasından hasat aşaması dışında sürüm ve işçilik maliyetine kadar kredi desteği sağlamaktadır. Organik tarım kredisi, arıcılık ve tavukçuluk kredileri dışında çiftçilere besicilik ve süt hayvancılığı kredi olanakları da sağlanılmaktadır.

Tarım sektörü Türkiye’nin sosyolojik ve ekonomik yapısı bakımından büyük bir öneme sahip olması nedeniyle üreticilerin gelir düzeylerini iyileştirmek ve ülke çıkarlarını daha sağlıklı bir çizgiye taşımak adına bankalar çiftçi kredileri kapsamında mali desteği geniş bir yelpazede sunmaktadır.

Birçok banka herhangi bir firma adına üretim yapan çiftçilere sözleşmeli üretim kredisi olanaklarını 12 aya kadar vade şeklinde fırsatlar tanımaktadır. Ürünlerini satan fakat karşılığını hemen alamayan çiftçilere tarımsal gelir kredisi imkânını müstahsil makbuz ya da çek götürülmesi durumunda sağlayarak ürün bedeli sonrası ödeme seçeneğini sunmaktadır. Çiftçilerin besicilik alanında geniş bir yere sahip olmaları karşısında yaşadıkları gider sorunlarına bankalar yardımcı olup büyükbaş hayvanların kesim anına kadar gerekli olan tüm ihtiyaçlarının karşılanmasına sundukları kredilerle yardımcı olmaktadır.

Kredi yelpazesinde sunulan yatırım kredileri tarımsal projeleri, arazi ve işletme alımı ile bahçe ya da çiftlik inşası aşamasında da bankalar çiftçilerin yanında olup kapsamlı kredi olanaklarını sunmaktadır.

Traktör dışında çiftçilere makine ve ekipman kredileri esnek ödeme kolaylıklarıyla sağlanılmaktadır. Çiftçilerin üterim konusunda güçlü bir verimi elde etmeleri amacıyla modern basınçlı sulama tesisleri için gerekli olan finansman desteği ve su ürünleri ihtiyaçları için gene esnek ve eşit ödeme imkânlarını sunan krediler de seçenekler arasında yer almaktadır. En uygun ihtiyaç kredilerine sahip olmak isteyen çiftçilerimize günümüzde birçok banka yardımcı olmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin