Ana sayfa Banka Haber Çiftçilere Devlet Destekli Hibe Kredi Nasıl Alınır?

Çiftçilere Devlet Destekli Hibe Kredi Nasıl Alınır?

0
Çiftçilere Devlet Destekli Hibe Kredi Nasıl Alınır?
çiftçilere kredi

Hibe kredi yani devlet tarafından karşılıksız olarak bireylere veya kobilere sunulan bir teşvik yatırımıdır. Çiftçilere devlet destekli hibe kredileri, her yıl olduğu gibi 2017 yılında da verilmeye devam edecek. Özellikle 2017 yılı dahilinde genç çiftçilere verilecek olan faizsiz kredilerden en önemlisi hibe kredilerin olduğunu belirtelim. Çiftçilerde aranan şartlara bakıldığında aşağıdaki bilgiler sizlere fazlası ile yardımcı olacaktır;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak, Okur-yazar olmak, Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak, Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak, Başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak, Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak şartları aranacak.

Bunlara ek olarak çiftçilere verilen hayvancılık kredisi 2017 konusuna da göz atmanızda fayda olacaktır.

Çiftçilere Faizsiz 50.000 TL Kredi

Tarım ve hayvancılık alanında faaliyetlerde bulunan kişiler için, hem devlet hem de özel banka firmaları finansman konusunda destek sağlamaktadır. Hem tarımsal faaliyetin hızlandırılması hem de daha modern koşullarda üretim yapmak için kredi desteği sağlanmaktadır. Devlet destekli çiftçi kredisi her ne kadar bireylerin en çok araştırdığı durumlardan olsa da, bu sanıldığı kadar kolay gerçekleşmeyecektir. Tarımsal alanda destek alınabilmesi için kişilerin ilk olarak bölgelerde oluşturulan kalkınma ajanslarına başvurmaları gerekmektedir.

Kalkınma ajansları destek verirken, bölgedeki önceliklere önem vermektedir. Örnek verecek olursak, iç bölgelerde yaşayan kişilere buğday ve arpa konusunda öncelik tanınmışsa, bireylerin bu ürünlerin üretimi konusunda yaptıkları destek başvurusu daha kolay kabul edilecektir. Kalkınma ajansları dışında KOSGEB destekli olarak da kredi verilmektedir. Bu kredilerde ise aynı şekilde kişilerin öncelikli olan alanlarda başvuru yapması önemlidir. Kalkınma ajanslarında söz konusu olmasa da KOSGEB başvurularında Girişimcilik Sertifikası alınması gerekmektedir. Bu şart tamamlanmadığı sürece Devlet destekli çiftçi kredisi KOSGEB’den alınamamaktadır.

Eğer kişiler KOSGEB’den destek almaya hak kazanmışsa, nakit ihtiyaçlarını ister işletmesini ya da faaliyetini gerçeğe dönüştürdükten sonra alabilir isterse de anlaşmalı olan bankalara başvurabilir. KOSGEB başvurularında ilk etapta verilen 50 bin liralık hibe ya da faizsiz kredi için şuan Denizbank ile anlaşma sağlanmıştır. Kişiler KOSGEB onay belgeleri ile birlikte banka şubelerine gitmeleri halinde, isimlerine açtırılacak banka hesaplarına aynı gün kredilerini alabilecektir.

Başvurular ise https://gencciftci.tarim.gov.tr/Account/Login

adresinden online olarak yapılacak!

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin