Ana sayfa Banka Haber Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

2
Çeyiz Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabı, Evlenecek çiftlerin tasarruf yapmasını amaçlayan ve 14.12.2015 tarihli ve 36510 sayılı kanun hükmünde kararname çıkartılarak evlenecek gençlere Evlilik yardımı veya halk arasında bilinen ve en yaygın ismiyle Çeyiz Parası vermeyi karar vermiştir. Bu yazımızda konu hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Çeyiz parasından yararlanabilmek için 27 yaşından evvel evlenmeniz gerekmektedir. Yani devlet baba erken yaşta evlenmeyi teşvik ediyor gençlere. Çeyiz hesabını mevduat bankaları veya katılım bankalarından hesap açtırılması gerekmektedir. Açılacak banka şubesi mutlaka Türkiye’de olması gerekmektedir. Yani Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşı Almanya’da ki bir Türk bankasının şubelerinden bu hesabı açtıramıyor.

Yine çeyiz hesabı sadece TL cinsinden açılabilmektedir. Gelelim Çeyiz hesabının şartlarına. Çeyiz yardımı alabilmek için en az 3 yıllık çeyiz hesabınızın olması gerekmektedir. Çeyiz hesabına yatırılan paranın 3 defa aksaması durumunda çeyiz yardımından yararlanılamıyor. 27 yaş sınırı olduğuna göre çeyiz yardımı almak isteyenler en geç 24 yaşına kadar bu hesabı açtırması gerekmektedir. 18 yaşından küçüklerin çeyiz hesabı açabilmesi için veli onayı gerekmektedir. 18 yaşından küçük kişiler adına ancak velileri hesap açtırabilmektedir.

Hesaba yatırılacak para miktarı aylık en az 100 TL, en fazla ise 1.000 TL olacaktır. Dileyen çeyiz hesabına aylık para yatırabildiği gibi üç ayda da bir para yatırabilir. Ancak üç ayda bir para yatıracak kişiler için alt ve üst sınırların üç katı geçerli olacak. Şöyle bir örnek verelim ki aylık 100 TL ödeme yapıyorken ödeme süresini 3 ay olarak belirlediğimizde o zaman yatırılması gereken ücret 300 TL olacak. Açılacak Çeyiz hesabında en az 3 yıllık düzenli ödeme gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 3 yıldan düşük çeyiz hesapları için çeyiz parası verilmiyor.

Devlet tarafından çeyiz parası hak kazanmış kişilerin, devletten alabilecekleri çeyiz yardımı en fazla 5.000 TL olacaktır. Tabi bu rakam vade süresine göre değişmektedir. Şöyle ki çeyiz hesap ödeme süresi 36 ay – 47 ay arası olanlar, hesaplarında ki toplam tutarın %10’nunu alabilecek ve toplam tutar 4.000 TL’yi geçemeyecektir. Çeyiz hesabı ödeme süresi 48 ay ila 59 ay arası olanlar için hesaptaki toplam tutarın en fazla %15’ini alabilecek ve toplam tutar 4.500 TL’yi geçemeyecektir.

Eğer ki çeyiz hesap süresi 60 ve fazla ise o zaman alacakları toplam tutar en fazla 5.000 TL olacaktır. Şöyle bir toparlarsak çeyiz yardımı 5.000 TL alabilmek için çeyiz hesabının 5 yıl aktif kalması gerekmektedir. Yine unutmadan söyleyelim ki devletin maksimum ödeme tutarı olan 5.000 TL, her yıl değerlendirme komisyonunca belirlenecek oran kadar artırılabilecektir.

Çeyiz hesabına sahip kişilerin, borçlarından dolayı haklarında başlayacak yasal takip sonrası kesinlikle çeyiz hesaplarına dokunulamayacak ve haciz gelemeyecektir. Çeyiz yardımı hak kazanan çiftler, evlilik cüzdanlarıyla beraber en geç 6 ay içerisinde, hesaplarının olduğu bankaya başvurmaları gerekmektedir.  Son olarak hak edilen çeyiz yardım parası tek seferde ödenecektir.

2 Yorum

  1. Ne olduğunu bilmediğim bir konuydu. Sayenizde epey bilgi sahibi oldum. Teşekkür ederim emeğinizi için.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin