Kapalı

Çeyiz Hesabı Hangi Bankalar Da Açılır?

Çeyiz hesabı açma

Çeyiz hesabı belli şartlar altında evlenmek isteyen gençlerin devlet destekli birikim yapmalarını sağlamak amacını taşıyan mevduat hesabıdır. Evlenmek ve çeyiz parası almak isteyenlerin birikimlerini başlatabilmesi ve devlet desteği alabilmesi için bankalardan hesap açtırması gerekiyor.

Hangi Bankalar, Hangi Şartlarla Çeyiz Hesabı Açtırıyor?

Çeyiz hesabı açtırabilmenin en temel koşulları arasında 27 yaşını aşmamış ve ilk evliliğini yapacak olma zorunlulukları bulunuyor. Sisteme katılabilmek ve devlet desteğini alabilmek için 3 yıl sistemde birikim yapılması gerektiğinden en geç 24 yaşında çeyiz hesabı açma için yaş sınırınız dolmuş olmaktadır. Sadece sisteme 3 yıllığına katılmak değil, düzenli ve istikrarlı şekilde birikim de yapmak kontrol edilecek diğer hususlardandır. 27 yaşından önce evlendiyseniz ve çeyiz hesabı açtırmak istiyorsanız resmi evraklarla evliliğinizi kanıtlamanız istenecektir.

Ödemelerin yapılmasında başvurulan ve çeyiz hesabı açma işleminizi onaylayan banka, devletle aranızda destek alınması konusunda köprü vazifesi görecektir. Haksız şekilde çeyiz hesabı adı altında devlet desteğini alanların ise durumları belirlendikten sonra ödenen teşvik yasal faizi ile birlikte geri alınacaktır. Bankanın bu parayı tahsil edememesi durumunda devlet kanalıyla tahsilat yapılması aşamasına geçilecektir.

Sistem her yıl 27 yaş altında evlenen ve şartları taşıyan 800 bin kişi için potansiyel birikim ve destek yolu olmayı hedefliyor.

Şartlar gereği bankadan açtırılan çeyiz hesabı mevduat veya katılım bankaları bünyesinde bulunan TL cinsinden hesap olmak zorundadır. Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek oranda 3 yılın sonunda yapılan toplam birikimin üzerine devlet desteği eklenecektir.

Çeyiz hesabı açma hizmetini veren bankalar arasında:

  • Ziraat Bankası,
  • Vakıfbank,
  • Halkbank,
  • İşbankası,
  • TEB,
  • Finansbank,
  • Akbank,
  • Albarakatürk Katılım Bankası,
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası

gibi kamu ve özel çatısı altında bulunan mevduat ve katılım bankaları sayılabilir.

Literatür de evlilik kredisi de bu hesaba benzerlik gösterir.

Çeyiz Hesabına Devlet Desteğinin Oranları

Bu hesabı açarak 3 yıl düzenli birikim yaptığı takdirde hesap sahibine yansıtılacak devlet desteği %20 olarak ilan edilmiştir. Bankaya çeyiz hesabı açma işlemi için başvuran ve şartları sağlayarak onay alan kişinin 3 yılın sonunda hesabında 25.000 TL birikim yapması durumunda devletten 5.000 TL destek alması öngörülmektedir. Ancak sistem işleyişine göre uygulanan destek oranları değişiklik göstermektedir.

İlk 36 aya kadar birikim yapanlara devlet desteği sağlanmazken, 36 ayın doldurulmasına müteakip birikim tutarının %10’u oranında, 48. aya ulaşılması durumunda %15 ve 48-59 ay aralığında sistemde kalınmasında ise %15 oranında teşvik sağlanır.

60 ay ve üzeri sistemde kalan hesap sahibine toplam paranın %20’si oranında devlet desteği ve biriken faiz yansıtılır. Katılım bankası olması durumunda faiz ödemesi konusunda farklı yöntemler kullanılıyor ise hesap açtırmadan önce detaylandırılacaktır.

Hesap sahibi ve eşi olmak üzere 2 ayrı çeyiz hesabı açma yoluna giderek devlet desteğini katlama seçeneğini de değerlendirebilir. Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. %20 oranında her iki hesap sahibi de şartlar dâhilin’de devlet ödemesinden faydalanacaktır.

Çeyiz Hesabı Ödemeleri

Çeyiz hesabı birikimleri dünya üzerinde örnek modeli bulunmayan bir sistemdir. Ülkemizde 2016 yılı itibarıyla varlığı ortaya çıkmış olup, sistemden teşvik alınması da 3 yıl katılım zorunluluğundan dolayı ilk kez 2019 yılında gerçekleşecektir.

2016 yılında sisteme katılan hesap sahibi 2019 yılında 36. ayını doldurmasıyla birlikte devletten ilk basamakta verilecek olan %10 teşvik oranına sahip olacaktır. Ödemelerin takibi çeyiz hesabı açma işleminize onay veren bankalar aracılığıyla sağlanacağından sürenin doldurulmasıyla birlikte bu konuda bankadan kontrol istenebilir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top