Ana sayfa Ekonomi Çekler Hangi Durumda Geçersiz Olur?

Çekler Hangi Durumda Geçersiz Olur?

0
Çekler Hangi Durumda Geçersiz Olur?

Özellikle ticari ilişkilerde ödeme aracı olarak kullanılan çeklerin, geçerli olabilmesi için kuralına göre yazılması gerekir. Kuralına uygun yazılmayan çekler bankalar tarafından kabul edilmez. İşte bu yazımızda hangi durumlarda çekin kabul görmeyeceği hususunda bilgiler vereceğiz.

Yurt dışı firmalarından alınan çeklerin üzerinde mutlaka o dilin karşılığı olan çek kelimesinin yazılması gerekmektedir.  Çekin kayıtsız şartsız belirli bir bedelin ödenmesi için havaleyi içermesi gerekir. Çeke konan faiz koşulu, yazılmamış sayılır. Çeklerde ödeme yeri mutlaka belirtilmesi gerekir. Eğer ki çeklerde ödeme yeri belirtilmemişse çek kesen muhatabın ticaret unvanı yanında gösterilen yer ödeme yeri olarak kabul edilir.

Diyelim ki çekin ödenecek yeri ve muhatabın ticaret unvanı yanında gösterilen yer belirtilmemişse o zaman çek, muhatabın iş merkezinde ödenmesi olarak kabul edilir. Çek üzerinde çekin düzenlenme tarihi ve ödenecek tarihin belirtilmesi gerekir. Düzenlenme ve ödeme tarihi olmayan veya birden fazla düzenlenme ve ödeme tarihi olan çekler geçersiz sayılır. Yine çeklerin düzenleme yeri mutlaka belirtilmesi gerekir.

Eğer ki çek üzerinde düzenleyenin yeri belirtilmemişse çek geçersiz kabul edilir. Çek üzerinde birden fazla düzenlenme yeri yazıyorsa o çekte kabul görmeyecektir. Çekin üzerinde çeki hazırlayanın adı ve soyadının olması şart değildir. Ancak kesinlikle çeki hazırlayanın imzası olması gerekmektedir. Çeki hazırlayanın imzası olup da adı soyadı olmayan veya çeki hazırlayanın ismini yanlış yazılması o kadar önemli olmayıp çek geçerliliği kaybetmez. Çeki üzerinde meblağ yazılmayan çeklerde geçersiz sayılır.

Mutlaka çekin karşılığı olan meblağ rakam ve yazılarla belirtilmesi gerekmektedir. Çeklerde ödeme yapılacak kişi veya kurumların isimlerinin yazılması gerekir. Eğer ki hamiline olarak yazılmışsa çek kimi elindeyse kimlik belgelerini bankaya ibraz ederek çekin karşılığını alır. Çek namına yazılmışsa o çek üzerinde alacaklı ismin dışında kimse çeki tahsil edemez.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin