Kapalı

Çek Kıran Bankalar Hangileri? (Çek Kıran Faktoringler)

faktöring

Faturasız çek kıran bankalar veya faturalı çek kıran faktöringler hakkında merak ettiğiniz konular arasında yer alabilir. Çek kıran bankalar hangileri sorusuna net yanıtları buradan öğrenerek, hızlıca elinizde bulunan veya icraya giren çekleri kırdırabilirsiniz. (bozdurmak) En düşük kesinti ile dilerseniz faturasız bir şekilde de çek kırdırmanın mümkün olduğunu belirtelim. Bu nedenle çek hakkında bilmediğiniz önemli detayları da burada bulabilirsiniz.

Çek Kıran Yerler Nerede?

Toptan ürün satışı yapanlar genelde yüksek miktarlar tutulan ödemelerde, ödemelerini çek ile yapabilir veya alabilirler. Genelde ilk çek tahsilatlarında sıkıntı çıkarmayan karşı taraf, sonraki tahsilatlarda ödemelerin gelmemesi veya işlerin durması nedeni ile verdiği çeklerin karşılıksız çıkması nedeni ile ürünü alan ile verenler arasında sıkıntı çıkabiliyor. Durum böyle olunca çeklerin karşılıksız çıkması sonucu ile çek kıran yerler merak edilmekte. Tahsil edilmeyen çekleri bu şekilde faturalı veya faturasız bir şekilde kesinti dahilinde bozdurmak mümkün!

Verdiği çeki hemen nakit paraya dönüştürmek oldukça güzel bir işlem olup, günlerce çile çekmemek için bu çek bozduran yerler veya faktöring şirketlerinin önemi de giderek artmaktadır. Bozdurma veya kırdırma işlemlerin asıl önemli nokta, bozdurmaya gittiğiniz firmanın ne kadar kesinti ile işlemi yapmasıdır. Yani %50 imkansız değildir bu nedenle en az komisyon oranına bakmanızı öneriyoruz. Fazla komisyon vermemek için araştırma yani karşılaştırma yapmanız sizlerin karına olacaktır. Bir faktöring şirketi %5 ile kesinti yapması, diğer bir faktöring firmasının %3 ihtimalini düşünmeniz gerekmektedir. Genelde çek kırdıranlar bankalar, faktöring şirketleri ve tefeciler yani üç kağıtçılar. Genele bakıldığında %10 ile %5 arasında çek bozduran bankalar olurken, faktöring şirketleri de %7 ile % 10 arasında bozduruyor. Burada bankalar fazla belge talep ederken faktöring şirketleri genelde az belge talep eder.

Çek Kıran Bankalar Hangileri?

Bankalara bakıldığında şahsın çek risk raporuna göre süreç işliyor. Genelde aynı gün sonuçlanıyor ancak dediğimiz gibi kişinin çek risk raporu esas alınır. Genelde kredi sicili kötü olanların aynı gün içinde kırdırma bozdurma işlemi yapılmaz. Çek risk raporu iyi olan şahsın ödemelerin düşük komisyonlar ile ödenmeye başlanır.

Bu bankaların hangileri olduklarına bakıldığında Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Ak Bank, Burgan Bank, Halk Bankası, Vakıf Bank, HSCB Bank, Finansbank, ING Bank çek bozan ve kıran bankalar arasında yer almaktadır. Çek kırdırma işleminde bankaların esas aldığı 2 farklı etken bulunuyor. Bunlara baktığımızda

  1. Çekin vadesi ne kadar uzun? Eğer uzun vadeli çek bozma işi yapılacaksa banka bunun için çek kırdırma faiz oranını yüksek tutacaktır. Çek kırdırma hesaplanırken buna dikkat edilir.
  2. İkinci nokta da çeki hazırlayan yani size çek veren kişinin kredi risk durumudur. Riskli kişiler için daha fazla komisyon talep edilmektedir. İskonto bedelleri de burada devreye sokulmaktadır. Bazı bankalar az riskli kişiler için tam tersi indirim yapmaktadır. Özellikle yüksek tutarlı çekler için; faturasız çek kırılır ilanına çıkan yerler yüksek indirim yapmaktadır.

Çek Kıran Faktoringler Hangileri?

Faktöring firmaları ülkemizde belli başlı şirketler olup güvenilirlik konusunda başarılı işlemler yapmaktadır. Hem faturasız olup (genelde) hem de iskonto konusunda fazlası ile yardımcı olmaktadır firmalar. Bu firmaların komisyonlara bakıldığında BBDK oranlarına göre değişmektedir. BBDK faktöring şirketleri listelerine buradan ulaşmak mümkün.

https://www.bddk.org.tr/WebSitesi/turkce/Kuruluslar/Faktoring/Faktoring.aspx

 

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top