Ana sayfa Banka Haber Çek Kıran Bankalar Hangileri 2020

Çek Kıran Bankalar Hangileri 2020

1
Çek Kıran Bankalar Hangileri 2020
çek kırma

Çek kıran bankalar ve çek kırdırma oranları, ellerinde çek olan bireylerin veya firmaların en çok merak ettiği konular arasında. Zira 2020 çek kıran bankalar hangileri sorusuna buradan bakarak öğrenmek mümkün. Bu sayede çek bozdurma ve faktöring oranları hakkında tüm detayları da bulabileceksiniz.

Çek Kıran Yerler

Bireyler veya firmalar ellerinde bulunan çeklerin tahsil edilemediği anlarda sıkıntıya düşebilir. Zira çek karşılıksız çıktığında ne yapabileceği hakkında soruların yanıtlarını merak edebilirsiniz. Milyarlarca TL tutarındaki çekin karşılıksız çıkma ihtimali oldukça yüksek olup, hızlıca nakit para almayı düşünenler, çek kıran yerlerin nerede olduğunu merak edebilir. Ancak en önemlisi çek kıran yerlerden çok çek bozan faktöring firmalarını araştırabilirsiniz. Zira çoğu çeklerin tahsilatlarını faktöring firmaları uygun komisyonlar karşılığında yapmaktadır. Ancak hemen herkesin aklında ise çek kırdıranların en az komisyonla yapılmasıdır. Buradaki önemli nokta çeki bozduran (kırdıran) firma veya şahısların, az bir komisyon alarak nakit parayı bizlere vermesidir. Sizlerde çek kırdırmak istiyorsanız, çek kırdıran bankaların hangileri olduklarına bakmadan önce komisyonlarına bakılması gerekiyor.

Nakit para elinize verilecek olması sizleri heyecanlandırabilir. Bu nedenle firmaların sizlere nakit para vereceğiz siz bir şeye karışmayın diyenlerin sayısı oldukça fazladır. Özellikle bankalar çek kırdırmak için fazla komisyon alabilme ihtimalleri yüksektir. Tek bir bankadan bilgi almak yerine diğer bankalara uğrayarak veya iletişim hatlarından sorgulama yaparak, çek kıran bankaların kesinti miktarlarını karşılaştırma yapmanızı önerebiliriz. Bir bankadan çek bozdurma kesinti oranlarını yanınıza not ederek, diğer bankaya uğramalı veya firmalara danışarak kesinti hakkında ön bilgi almanız sizlerin yararına olacaktır.

Çek Kıran Bankalar

2020 yılında çek kıran bankalar, hesaplama yaparken bazıları %15 bazıları da %10 komisyon alabilir. Bunlara ek olarak bazı firmalar (faktöring) da %8 gibi düşük komisyon oranlar ile çeki bozacaklarını belirtebilir. Özellikle çek kırdırma konusunda nakit paranın ne zaman verileceği de önemlidir. Süre ne kadar artarsa sıkıntılar o derece artabilir. Dolayısı ile çek bozan yerlerden ön bilgi alırken, nakit paranın ne zaman verileceğini de sormanız önemlidir.

Son yıllarda bankalar, çek kırdırma veya çek bozma işlemlerinde önemli rol oynar. Bu nedenle örnek vermek gerekiyorsa ; 200 bin TL çeke sahip olan bireyin bankaya komisyon olarak 20 bin TL vermesi gerekebilir. Ancak bu vereceğimiz yöntemler sayesinde en fazla 10/12 bin TL verebilirsiniz. Bunun için Çek bozma faiz oranları, çek kırma hesaplama ve çek kırdırma oranları gibi bu 3 önemli kısma dikkat edilmelidir. Ayrıca bu iç önemli etkenin yanına faturalı ve faturasız çek bozma işlemleri yapılır. Genelde resmi davrananlar faturalı bir şekilde çekleri tahsil edeceklerdir. Ancak vergi kesintisi devreye gireceği için çoğu birey, bu ücreti de vermemek için çözümü fatura kullanmadan çek kıran yerler ile çalışmak isteyeceklerdir. Bunun da adı faturasız çek kırma olarak tabir edilmektedir.

Faturasız Çek Kıran Yerler Bankalar

Bildiğiniz gibi günümüzde 2020 yılı dahilinde bankalar çek bozdurma aşamalarında, çekin sahibinin risk raporuna göre öncelik vererek bozum kırma işlemini yapmakta. çek endeksi yani çek risk raporu iyi olanların, çeklerini bankalar 24 saat içinde yaparak nakit parayı vermektedir. Tabi burada komisyon alarak kesinti dahilinde çek sahibine öder.

Çek kıran bankalar konusunda ülkemizdeki çoğu banka bu işlemi yapabilir. Bunlara baktığımızda iraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Ak Bank, Burgan Bank, Halk Bankası, Vakıf Bank, HSCB Bank, Finansbank, ING Bank çek bozan ve kıran bankalar arasında yer almaktadır. Bankalar çek kırma aşamasında kesintileri hesaplarken bir kaç detaya bakarak komisyon belirlemektedir. Bunlar ;

  • Çekin tahsilat zamanı bir nevi çekin vadesinin ne kadar uzun olduğuna bakılmasıdır. Bankaların önem verdiği noktalardan biri olan çek vadesi bu nedenle ne kadar kısa olursa, kesinti oranı düşük ve ne kadar uzun süreli olursa masraflar aynı derece de artmaktadır.
  • Diğer bir nokta ise çekin risk durumu. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz ; Ali Bey sizlere almış olduğu ürün için çek yazıyor ve vadesini yazıp imzasını çakıyor. Peki Ali Bey’in çek risk durumu sizce ne kadar güvenli? İşte burada bankalar Ali Bey’e bakıyor yani çeki veren şahsa. Eğer çekin risk raporu iyi ise komisyon az, riski kötü ise daha fazla olacaktır. Çek risk raporunu sadece bankalar görmektedir.

Çek kıran bankalar arasında en düşük komisyonların garanti faktöring ile yapıldığı belirtilmiş. Ancak buradan daha düşük ücretler ile komisyon alan bazı faktöring firmaları da mevcut. Çek kırdırma yapan faktöring firmalar ile çalışanların sayısı oldukça fazladır. Nedeni de bu gibi firmaların, bankalardan daha çok kişiler ile ilgilenmesi ve hızlı ekip ruhu ile halletmesi gösterilmektedir.

1 Yorum

  1. Çok yararlı bir makale olmuş. Ben epey bir araştırma yapmıştım. Bir ara çek kırma işlerim oluyordu ama tabi o zamanlar pek bu konuya değinen yazarlar çıkmamıştı. Bu makaleyi okuduktan sonra çek kırma işlemleri hakkında daha detaylı ve mantıki bilgiler edinmiş oldum. Bu konuyu aslında bir kaç makaleniz de daha ayrıntıya girebilirseniz inanın bize çok fayda sağlayacak. Bu güzel makale için çok teşekkür eder başarılar dilerim.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin