Ana sayfa Banka Haber Çek Kıran Bankalar Hangileri 2017

Çek Kıran Bankalar Hangileri 2017

0
Çek Kıran Bankalar Hangileri 2017
çek kırdırma

Çek ile ödeme yapmak çek sahibi tarafından kolay olsa da, ödemeyi alan bireyler için sıkıntı olabilir. Çek kıran bankaların hangileri olduklarını 2017 yılı dahilinde sizler ile paylaşmak istedik. Bu sayede çekinizi bozdurmak (kırdırmak) mümkün!

Çek Kıran Bankalar Hangileri 2017

Ülkemizde çek kullanımı çok fazla olmakta olup şirketler ve bireyler ticaret yaparken genellikle çek alışverişi yapmaktadır. Çekin üzerinden yer alan ödeme tarihinden önce çekin sıcak paraya çevrilmesine çek kırdırma işlemi denilmektedir. Çek kıran bir çok banka ve faktöring şirketler yer almaktadır. Çek kırdırma işlemini bankalar üzerinden yapmak isteyen kişiler bankaların sunduğu şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Bankaların çek kırmadaki en önemli kriteri ise faturalı olarak çekin alınmasıdır. Faturası çekler kırdırmakta çok zorluk çekilmekte olup hem vergi mükellefi olmayı hem de faturasız çek kırdırma bankalar tarafından çoğu zaman reddedilmektedir.

Çek kırdırma işlemleri yetkisi olan banka ve finans kurumları tarafından faturalı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Faturasız bir şekilde çek kırdırmanız yasal olmayıp tefecilik konumda suç işlemiş olursanız. Suçlu duruma düşmemek için hiçbir faturasız çeki kırdırma yoluna başvurmayınız.

Çek kıran bankalar %4 ile %10 arasında komisyon ve fatura karşılığında çek kırma işlemini yapmaktadırlar. Eğer bankalar istediği çek kırdırma şartlarını sağlamıyorsanız yine yetkili kurumlar olan faktoring şirketleri ile belli bir komisyon karşılığı yaptırabilirsiniz. Şirket olarak çek kırdırma işlemi yapıyorsanız kurumsal olarak çalıştığınız banka ile kırdırmanız durumunda daha düşük komisyonlar ile bozdurabilirsiniz. Çek kırdırma işlemi bazen çok cazip olmamakta olup bunun yerine kısa vadeli olarak kredi kullanarak acil nakit ihtiyacınızı da gidermeniz mümkündür.

Ülkemizde belli başlı faktoring şirketleri olsa da, bunlar kar marjı çalıştıkları için çek kırdırma esnasında ne kadar alacaklarını konuşarak gerekirse imzalanan sözleşmelerde de ortaya dökün.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin