Kapalı

Çek Faiz Oranları

Ekonomik anlamda sürekli karşınıza çıkabilecek çekler, kıymetli belgeler arasındadır. Bir bankaya hitaben yazılan ödeme emri olarak tanımlanabilir.  Bir kişi bankadaki hesabından belgede yazan tutar kadar, belgede ismi geçen kişiye ya da bu kişinin havale ettiği kişiye ödenmesi için düzenlenirler. Ticari hayatta yoğun olarak kullanılan çekler genelde esnafların, şirketlerin ve kobilerin alım satım işlemlerinde kullandığı belgelerdir. Elinde çek olan şahıs ya da firmalar, çek kıran bankalar ya da çek kırdırma faiz oranları merak edilen konular arasındadır. Çek faiz oranları o anki ekonomik duruma göre ve bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

Çeklerde yer alan ödemeler 4-5 ay sonra yapılır. Çek üzerinde yer alan vade tarihi geldiğinde alacaklı bankaya giderek çeki verir ve üzerinde yazan tutarı nakit olarak alır. Son zamanlarda işçi tazminatları da çek üzerinden ödenmeye başladı. Nakit parasını saklamak isteyen iş yeri sahipleri para vermek yerine alacaklılara ellerinde bulunan çeklerin vadelerine göre veriyorlar. Ancak bazen çekin günün beklemek ekonomik açıdan zor olabiliyor. Hal böyle olunca da çeki kırdırma yöntemine başvuruluyor. Burada da bir faiz ya da komisyon tutarı alınıyor ve çek vade tarihinden erken kırılıyor. Bu işlemi yapan bankalar ya da özel sigorta şirketleri bulunuyor.

Çek Kırdırma Komisyonunun Belirlenmesi

Kırdırmak istediğiniz çekten ne kadar komisyon alınacağın vade, miktar ve çeki düzenleyen kişi ya da kuruma bağlı olarak değişir. Çek ne kadar uzun vadeliyse komisyon oranı o derece yükselir. Çekin tutarı da yükseldikçe komisyon oranı buna bağlı olarak artar. Ayrıca çeki düzenleyen kişi ya da kurumun kredi notu, istihbarat raporu ne kadar düşükse komisyon oranı da o derece artar. Tüm bu faktörlerin ortak noktası risk ile doğru bir orantı göstermelidir. Söz konusu çekin satın alınması ne kadar riskliyse komisyon faiz oranı da o kadar yüksek olarak belirlenir.

Bankaların Çek Kırdırma Faizleri

Çek kırdırma komisyonları için tek bir rakam ya da tek bir faiz oranı paylaşmak doğru olmaz. Bunun sebebi de her çekte farklı risklerin bulunması, daha fazla öz kaynağa ihtiyaç duyması gibi nedenler farklı faiz oranlarını gün yüzüne çıkarır. Ancak bozdurma işleminde belirlenmiş olan bazı limitler bulunur. Söz konusu limitler ise komisyona ek olarak ödenen masraflardır ve bu tutar çekin miktarına bağlı olarak yükselebilir.

Ticaretle meşgul olan birçok kişi ödemelerini yüksek limitli kredi kartlar ya da çeklerle yapar. Bu işlemlerdeki sorunlardan biri de çeklerin karşılıksız çıkma durumudur. Verdiğiniz malların ödeme samanı geldiğinde karşılıksız çek çıkması durumunda büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. çek kırdırma işleminin temel amacı vadesi gelmeye yakın çeklerin tahsilinin zor olmasıdır. Bu yüzden çok sayıda faktöring şirketi ya da bankalar devreye girer ve sizin çekinize %5 ile %20 arasında bir faiz ekleyerek çeki sizden alır ve zamanı geldiğinde tahsil eder. Böylece onlar daha kurumsal firmalar olduğu için uygun faiz oranıyla çeki başarılı şekilde tahsil ederler. Çeki yazan kişi ne kadar güvenilir biriyse ve çek vadesi ne kadar yakınsa çek faizi o oranda düşük tutulur.

 

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top