Ana sayfa Piyasa-Yatırım Çapraz Kur Nedir?

Çapraz Kur Nedir?

0
Çapraz Kur Nedir?

Çapraz kur, iki para biriminin üçüncü bir para birimi cinsine dönüştürülmesine verilen isimdir. Bu para birimleri hem yurt dışından hem de ülkemiz parası cinsinden olabilir. Üçüncü yani dönüştürülen para birimi olarak genellikle dolar kullanılmaktadır. Örneğin dolar Türk lirası, Euro Türk lirası gibi para birimleri tercih edilmektedir. Ülkesel para değerlerinin birbiri ile eşleşmesi olarak ta tanım yapmak mümkündür.

Çapraz kur ülke paralarının birbirleri karşısındaki değerlerini göstermektedir. Ülke para biriminin diğer para birimine oranla ne kadar önemli olduğu çapraz kurun belirlenmesindeki en önemli faktördür. Çapraz kurun değerlenmesi ülkede geçerli olan faiz ile alakalıdır. Paranın değerini uygulanan faiz politikası belirlemektedir. Bu faiz kararlarının verilmesinde de Merkez Bankası belirleyici olmaktadır. Çapraz kurlar yani ülkelerin para birimleri borsa ile ilgilenen insanlar için de büyük önem taşımaktadır.

Çapraz Kurda En Çok Kullanılan Para Birimi Nedir?

Ülkede döviz ile işlem yapan pek çok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar paralarını genel olarak dolar cinsinden ifade etmektedirler. Örneğin 1 Amerikan doları 0.80 Euro olarak ifade ediliyorsa bu çapraz kur anlamına gelmektedir. Dolar para birimleri arasında temel para olarak kullanılmaktadır. Dünya üzerinde en çok işlem gören para birimi olarak bilinmektedir.

Geçerliliği oldukça fazla olan para birimidir. Böylelikle paraların çevrilmesi açısından kolaylık sağlamaktadır.  Ülkelerin merkez bankaları dolar tabanlı çapraz kurlar ilan etmektedir. Bunun örneklerine ülkemizde sıklıkla rastlanmaktadır. Her gün ekonomi haberlerinde dolar Türk lirası, Dolar Euro pariteleri yani değişim oranları açıklanmaktadır.

Çapraz Kur Nasıl Öğrenilir?

Çapraz kur hakkında birçok yerde anlık veriler mevcuttur. Ekonomiyle, döviz kurları ile ilgilenen kişiler gelişen teknoloji sayesinde kurlar hakkında kısa zamanda bilgi sahibi olabilirler. Bunun en kolay yolu internet aracılığı ile bilgi sahibi olmaktır. İnternet üzerinde döviz kurları ile alakalı pek çok site bulunmaktadır ve bu sitelerde dünya ekonomisi güncel olarak takip edilmektedir. Sitelere koyulan bu bilgilerden yararlanarak çapraz kurlar hakkında yani ülke para birimlerinin değişim oranları hakkında net bilgiler elde edilebilir.

Kurları öğrenmenin diğer bir yolu ise gazetelerdir. Gazeteler günlük yayınlandığından dolayı döviz kurları hakkında en güncel bilgilere oradan ulaşmak da mümkün olmaktadır. Eğer ilgili kişiler çevirme işleminin nasıl yapılacağı hakkında yeterli donanıma sahip değilse bu konu ile ilgili bazı internet sitelerinde hizmetler sunulmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin