Kapalı

Çalışmayanların Kredi Alması İçin 7 İpucu

Çalışmayanların Kredi Alması İçin 7 İpucu

Çalışmayanlara kredi veren bankalar, pek çok kişinin değerlendirdiği ve kolay prosedürler ile hemen herkesin kredi kartı sahibi olabileceği seçenekler sunmaktadır. Merkez Bankası kuruluşu olan Kayıt Kredi Bürosu (KKB) sayesinde müşterilerin bankacılık durumları kayıt edilmektedir.

Bu sistem sayesinde her müşteri için bir link oluşturulur ve bu müşterilere performans notları olarak sunulur. Performans notu yani kredi skorlarına göre kredi kullanımı sağlanabilir.

Gelir Belgesi Olmayanlara Kredi Veren Bankalar

Gelir belgesi olmayanlar arasında öncelikle ev hanımları ve öğrenciler bulunmaktadır. Kredi kartı almanın en kolay yöntemi, ek kredi kartı olarak sunulmaktadır. Ana kart sahibi eş veya ebeveynlerinin asıl kartlarına bağlı olarak, ek kart çıkartabilirler. Kart sahibinin belirlediği limit oranında kullanım sağlanabilir.

Diğer durumlarda yani gelir belgesi, maaş bordrosu olmayan kişiler ise çeşitli teminatlar göstererek kredi kullanabilirler. Bu teminatlar arasında ipotekler veya kefil sunumu olmaktadır. Kişilerin üzerine kayıtlı menkul ve gayrimenkullerle veya çeşitli kayıtlı iş kolları dahilinde kredi kullanımı sağlanabilir. Örneğin çiftçiler, gelir belgesi olmayan ve fakat kredi kullanabilen kişilerdir.

Gelir belgesi olmayan kredi veren bankalar arasında; TEB, ING, enpara.com ve N Kolay Kredi seçenekleri yer alıyor.

  1. Kredi Kullanımı İçin Aktif Çalışan Olmak

Kredi notu nasıl düzeltilir konusunda, kişilerin aktif çalışan olarak görünmesi gereklidir. Bunun için minimum süre ise 3 ay olarak belirlenmiştir. Sigorta girişlerinin yapılmış olması ile 3 ay sonunda kredi başvurusu, gelir belgesi ile yapılabilir.

Yine bankaların değerlendirmelerine göre toplam çalışmışlık süre minimum 12 ay olmak zorundadır. Gelir belgesiz kredilerde sunulması gereken kefil sisteminde de kefilin aktif çalışan olması veya emekli maaşı alıyor olması gereklidir. Teminat gösterilmeyen hallerde kredi kullanımları için kefil gereklidir.

  1. Kefil İle Banka Kredisi

Kefillerin; sicil durumları, gelir durumları yahut üzerlerine kayıtlı gayrimenkuller durumunda kredi olanağı sunulmaktadır. Çalışmayan ve gelir belgesi olmayan kişilerin de kefilliği sağlanmaz. Bankaların gelir belgesiz sundukları krediden yararlanmak için kefil temini ile başvuru sağlayabilirsiniz. Kamu çalışanı, SGK çalışanı veya düzenli gelir belgesi, ipoteği olan kişileri teminat olarak gösterebilir ve kredi kullanabilirsiniz.

  1. Gayrimenkul Teminatıyla Kredi

Ev, araba, arsa, tarla veya değerli eşyaları teminat olarak göstermek, gelir belgesi olmadan ve kefile gerek olmadan kredi kullanmanın en kolay yöntemleri arasındadır. Yine aynı formda para geliri olan yani bankalarda sermayesi olarak, para yatırımlarından kazanç sağlayan kişiler de varlıklarını teminat göstererek kredi kullanımı sağlayabilirler.

  1. Kira Geliri İle Banka Kredisi

Çalışmayan kişilerin banka kredisi alması için ipotek göstermesi gereklidir. Gayrimenkulü olan kişilerin başvurusu yanı sıra menkulünü kiraya veren ve kira geliri olan kişiler de kredi başvurusu yapabilirler. Tapu kaydı veya araçların sicil kaydına göre kredi sağlanmaktadır.

  1. Kredi Kartı Alımı

Çalışmayan kişilere kredi kartı veren bankalar değerlendirilmelidir. Öncelikle düşük limitli olarak verilen kredi kartları, düzenli ödemelere ve kullanımlara bağlı olarak zamanla kredi kullanımı da sağlamaktadır. Hatta mobil sistemlerden anında kolay kredi seçenekleri ile tanımlanan ihtiyaç kredileri kolay şekilde kullanılabilir.

  1. Kredi Notunuzu Yükseltin

Çalışmayan kişilerin de kredi notları ve sicil puanları bulunmaktadır. Daha önce kullanılan kredilerin düzenli ödenmesi, kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması ve çeşitli faturaların düzenli olarak ödenmesi, kredi puanının yüksek olmasını sağlayan faktörler arasındadır. 3 ayda kredi notu yükseltme yollari arasında en önemli etken, düzenli ödeme seçenekleridir.

  1. Harcamaya Devam Edin

Kredi kartlarını aktif tutmak, kredi puanının yükselmesini sağlayan etkenler arasında yer alır. Edindiğiniz kredi kartını hareketli olarak kullanmak, alışveriş yapmak ve düzenli olarak ödemelerini sağlamak, kredi notunun durağanlıktan çıkmasına ve aktif şekilde kullanılarak kredi puanının artmasına olanak sunar.

Kredi notu ayın kaçında güncellenir, ne kadar sürede kredi puanı yükselir gibi konularda minimum 3 ay geçmesi gerektiği belirtilmektedir. Fakat güncellemeler genellikle her ay yapılmaktadır. Bankaların kullandığı ortak sistem dolayısıyla yapılan her ödeme ve düzenli, zamanında yapılan ödeme kredi performansının yükselmesini sağlar.

Herkesin çok bilmediği detaylardan biri ise cep telefon faturalarının, özellikle taahhütlü cihaz alınmış ise zamanında ödenmiş olması en önemli faktördür. Kredi kartı ödemesinde asgarisi de olsa, zamanında ödemeye özen gösterir. Kredi ödemelerinden ziyade, kredi kartlarının ödenmesi, kredi puanlarının 1-2 ay içerisinde hızla yükselmesini sağlayan temel faktörler arasında yer alır.

Tüm ödemelerinizi düzenli ödemeye başladığınızda herhangi bir bankada mevduat hesabı açın. Hesabınızı aktif tutarak, minimal şekilde de olsa yatırım- çekim veya birim yapın. Hesap açtığınız banka kısa süre sonra size kredi kartı vermek ya da kredi sunmak isteyecektir.

Bankacılık sistemi ortak yapılsa da milyonlarca insan içinden önceki ödemeler, detaylı ya da şahsi bakılmadığı sürece bilinmez. Dolayısıyla son, güncel kredi puanı geçerlidir. Düzenli ödemeler ile puanınızı yükselttikten hemen sonra yani 2-3 ay içinde güncellendiğinde banka hesabı açtırdığınız bankada, kredi kartı talebinde ya da kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top