Kapalı

Çalışanlara Zorunlu Bireysel Emeklilik Uygulaması Nedir?

Bireysel tasarrufun arttırılması yönelik Hükumet’ in ekonomi kanadının gündeme getirdiği ve 45 yaş altı kamuda ve özel sektörde çalışan tüm bireylerin maaşlarında %3 oranında kesinti yapılmak suretiyle tasarrufa yönlendirilmesi bir nevi zorunlu para biriktirme teşvikidir.

Peki bu para kesilmesi durumu nasıl olarak derseniz gerek kamu personeli gerekse özel sektör çalışanlarından kesintiler kurumları tarafından kesinti yapılarak ilgili fon hesabına çalışanın TC numarası ile yatırılması sağlanacaktır. Konuya ilişkin TMMB’ gönderilmiş olup muhtemelen yürürlüğü girmesi beklenmektedir. 01 Ocak 2017 tarihi itibarı ile uygulamaya başlayacak olan bu uygulama ile tüm çalışanların maaşından %3 kesinti yapılacak ve devlet bir nevi sizin adınıza para biriktirecektir.

Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanlar, işverenin, kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle Bireysel emeklilik planına dahil edilecek. İşveren, çalışanını ancak otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine Müsteşarlığınca uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik planına dahil edebilecek. Tasarıya göre ayrıca 50 milyon lira sermayeyle varlık yönetim fonu kurulacak.

Çalışanın katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olacak. Tutar, en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. Bu tutarı iki katı artırmaya veya yüzde 1’e kadar düşürmeye Bakanlar Kuruluna da yetki verilecektir.

Peki Cayma Hakkım Var mı?

Çalışan, emeklilik planına dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihten itibaren 2 ay içinde sözleşmeden vazgeçebilecek yani parası alıp sistemden çıkabilir. Cayma halinde, ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana iade edilecek. Caymayan çalışana, bir defaya mahsus olmak üzere, bin lira ilave devlet katkısı sağlanacak. Ancak sistemden çıkanlara bu devlet katkısı ödenmeyecektir sadece kaldığı süre içerisinde oluşan fon gelirlerinden var ise payını alacaktır.

İlgili Kanunun gerekçesinde, dünyadaki tasarruf oranlarına bakıldığında ülkemiz arasındaki derin uçurum göz önüne alınmaktadır. Gerekçede, “Ülkemizdeki tasarruf oranları dünyadaki tasarruf oranları ile karşılaştırıldığında, tasarruf konusunda ülkemizin kat edebileceği önemli bir mesafe olduğu görülmektedir. Birçok ülkede hayata geçirilen uygulamanın İngiltere, Yeni Zelanda ve ABD gibi ülkelerde başarılı örnekleri bulunmaktadır” şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top