Ana sayfa Ekonomi Çalışanın Maaşını Bankaya Yatırma Zorunluluğu

Çalışanın Maaşını Bankaya Yatırma Zorunluluğu

0
Çalışanın Maaşını Bankaya Yatırma Zorunluluğu

İş yerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümleri uygulanan işverenler ve üçüncü kişiler de çalıştırdıkları işçi sayısı en az 5 kişi ise artık çalışanların maaşlarını bankaya yatırmak zorunda kalacaktır. Hükümet kayıt dışı istihdamın önüne geçebilmek için Ücret, Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki Her Türlü İstihkakın Bankalar Aracılığıyla Ödenmesine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 1 Haziran 2016 yılında Resmi Gazete’de yayımlandı.

Daha önce çıkartılan yasa gereği iş yerinde en az 10 işçi çalıştıran işverenler çalışanların maaşlarını bankaya yatırma zorunluluğu vardı. 1 Haziran 2016 yılında çıkan Resmi Gazeteyle beraber 10 işçi sayısı 5’e indirilmiştir.  2016 yılının kayıt dışı istihdam oranına bakıldığında bu oranın %32 olduğu görülmektendir. Bu sonuçla çalışan her üç kişiden birinin sigortasının yapılmadığı anlaşılmaktadır.

Kayıtsız istihdam oranı en fazla kadın çalışanlarda görülmektedir. Çalışan kadınlarda kayıtsız istihdam oranları %42 oranına dayanmıştır. Bu da her çalışan iki kadından birinin sigortasız çalıştığı anlamına gelmektedir. Bu uygulama sayesinde hem sigortasız işçi çalıştırılmanın önüne geçilecek hem de işçilerin sigorta primlerinin tam gün ödenmesi sağlanmış olacaktır.  Sigorta primi eksik yatırılan işçilerin hastalık, sakatlanma gibi iş yapamaz raporu aldığında alacağı yardım parasının limiti düşük olacaktır.

Yine yıllarca alın teriyle çalışmış ve emekliliğini hak etmiş işçilerin, SGK’ya gerçek ücreti üzerinden bildirilmemesiyle emekli olduğunda büyük sorunlar yaşayacak ve alacağı ikramiye, maaşlarında düşük rakamlarla karşılaşacaktır. Hükümet, işçilerin yukarıda saymış olduğumuz durumlarla karşılaşmaması ve işverenleri daha sağlıklı takip edebilmesi için en az beş çalışanı olan işverenlerin, çalışanın maaşı dışında ikramiye, prim, sosyal yardımlarda dâhil olmak üzere tüm alacaklarını banka yoluyla alınmasına karar verilmiştir.

Çıkartılan kanunla en az beş çalışanı olup da maaşını bankaya yatırmayan işverenler hakkında cezai işlemlerle karışılacaktır. Buna göre bankaya yatmayan her bir işçi maaşı için aylık 161 TL idari para cezası kesilmektedir. Sonuçta beş çalışanı olup da maaşlarını bankaya yatırmayan işverenleri aylık 805 TL ceza beklemektedir.

Son olarak 2017 yılında geçerli olmak üzere çalışanlarının maaşlarını yatırmayan işverenlere, her işçi sayısı kadar idari cezanın yanında 5.635 TL idari para cezası da kesilecektir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin