Ana sayfa Banka Haber Cafe Açmak İçin KOSGEB Desteği Almak

Cafe Açmak İçin KOSGEB Desteği Almak

0
Cafe Açmak İçin KOSGEB Desteği Almak
Kosgeb desteği ile cafe açmak

[toc]

Eğer bir iş kurmak istiyor ve bu iş alanı cafe açmak olacaksa KOSGEB cafe desteği imkanlarından yararlanabilirsiniz. İş kurarken finansal destek ihtiyacı herkesi zorlayabilir. KOSGEB cafe açmak ile ilgili desteği sadece cafe değil; çay ocağı kafeterya gibi iş yerleri için de destek ya da kredi vermektedir. KOSGEB cafe iş planı karşılığında hibe desteği sağlamaktadır. Dizaynına kendiniz karar verebileceğiniz yeni bir iş de açabilir, cafe bayiliği veren firmalardan kafeterya bayiliği de alabilirsiniz. KOSGEB girişimci destek eğitimleri de vermektedir. Bu girişimci eğitimi KOSGEB ile uygulamalı olup, iş planı zorunlu olan başvurunuz için oldukça şey öğrenebilirsiniz. Cafe açmak gibi bi gayeniz varsa mutlaka iş planı hazırlamak zorundasınız. KOSGEB size sadece bu şart ile kredi desteği verebilir. KOSGEB başvuru şartlarının yerine getirilmesinin yanı sıra gerekli evraklar da söz konusudur. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi bu yüzden oldukça işinize yarayacaktır. KOSGEB sadece cafe değil, dükkân açmak için KOSGEB desteği de vermektedir.

KOSGEB Cafe Açma İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gerekli bu evraklar:

 • Cafenizi garanti altına almanız ve sigorta yaptırmış olmanız,
 • Sigorta poliçeniz, itfaiyeden önlemlerin alındığına dair bir belge,
 • Yangın tüpünüzün faturası,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İkametgâh,
 • Sağlık Bakanlığı onay belgesi,
 • İki adet vesikalık fotoğraf,
 • Dükkanın kira sözleşmesi veya tapusunun fotokopisi,
 • Vergi Levhası,
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlıysanız oraya ait bir belge,
 • Muhasebecinizin hazırladığı faturalar,
 • Vergi ödemeleriniz.

 

Bunun gibi bir çok belge KOSGEB tarafından istenmektedir. İyi bir proje tasarladıysanız destek almanız mümkündür.

 

KOSGEB Girişimci Destek Parası Almak İçin Öneriler Nelerdir?

Öncelikli olarak cafe açmak istiyorsanız çok iyi bir proje geliştirmeniz gerekmektedir. KOSGEB desteğini az malzemeli, üzerine düşünülmemiş bir proje için asla vermez. Üretim yapacak güçte, ekonomiye katkısı olacak projeler KOSGEB girişimcilik parası alabilir. Eğer cafe açmak için sermayeniz yoksa ve KOSGEB’in size vermiş olacağı 50 bin TL’nin bi kısmını ile cafe açıp bi kısmı ile gerekli harcamalardaki borçları ödemeyi düşünüyorsanız KOSGEB bu şekilde destek vermez. İnternet üzerinde iş planı örnekleri KOSGEB ile ilgili veriler bulabilirsiniz.

 

Yeni İş Kuranlara KOSGEB Desteği Kaç Paradır?

İş alanınınız cafe açmak ise 50 bin TL hibe, 100 bin TL KOSGEB sıfır faizli kredi vermektedir. KOSGEB desteği içerisinde bir banka destekleme paketi de başvurursanız, alacağınız para miktarı değişiklik gösterebilir. Mesela; KOBİGEL destekleme paketi kapsamında 200 bin TL hibe ya da 400 bin TL faizsiz KOSGEB kredisi alabilirsiniz.

 

KOSGEB Başvuru Şartları Nedir ve Nasıl Yapılır?

KOSGEB hibesi veya kredisi almak için öncelik olarak girişimcilik kursu KOSGEB’in belirttiği tarihler arasında size uygun olan kursu seçmeniz gereklidir. KOSGEB eğitim başvurusu, anlaşmalı olan bazı kurumlar tarafından verilen dersler olduğu için o kurumlara başvuru yapmalısınız. Bir KOSGEB kursuna katılın ve sonrasında güzel hazırlanmış bir iş planını KOSGEB’e sunun. Bu sunduğunuz iş planınız KOSGEB tarafından incelenecektir. İyi bi iş planı yaptıysanız ve sunduğunuz fikir iyiyse, projeniz KOSGEB desteği alacaktık. Eğer projeniz iyi bir fikriniz ve iş projeniz yoksa hibe kredisi alamazsınız. 30 bin TL hibe, 100 TL bin genç girişimci kredisi KOSGEB tarafınsan sağlanmaktadır. Bu krediye ihtiyacınız varsa öncelikle; bir çok sitede KOSGEB cafe iş planı örnekleri bulunmaktadır.

Bu örnekleri baz alarak, örnekten fikir sahibi olarak siz de bir iş planı oluşturabilirsiniz. Size verilen iş plan örneklerini asla kopyalamayın. Eğer ki iş planı hazırlamayı bilmiyorsanız bu işi yapan danışmanlık firmaları mevcut. Onlardan birine başvuru yaparak danışmanlık alabilirsiniz. İşletmenizi açmadan önce ne tarzda ve konseptte bir cafe açacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bununla birlikte mekanınızın büyüklüğünden menü tarzına kadar her şeyini etkileyici ve uyum içinde olmasına özen göstererek projenizi oluşturmalısınız. İç ve dış dekorasyon için bir iç mimar ile çalışabilir, ya da özellikle konseptiniz için kendiniz alakadar olabilirsiniz. Daha sonrasında cafenizde olacak yiyecek içecekler konusunda seçimler yapıp karara varmanız gereklidir. Cafenizde çalışacak tüm elemanlar ve onların maaşları için bütçe planlaması yapmalısınız. Tüm bunlar için plan ve bütçe ayrıntısı oluşturmanız şarttır. Açacağınız mekana müşteri çekmek için organizasyonlar düzenleyebilir, ilk açılışınızı özel olarak ilgi çekici bir biçimde tasarlamalısınız.

 

Yeni İş Yeri Açanlara KOSGEB Desteği Dışında Ne Kadar Sermaye Olmalıdır?

Açacağınız iş yeri bir cafe ise, oldukça fazla bir sermaye ile işe girişmelisiniz. Cafe açmak masraflı bir şeydir, bu yüzden elinizde buna uygun miktar paranızın bulunması gerekmektedir. Cafeniz için muhasebeci tutmak yapmanız gereken ilk adımlardandır. Ona en az asgari ücret veriyor olmanız gerekecektir. Evrak masrafı 200 TL ile 500 TL arasındadır. Dükkan kiraları cafenizi açacağınız şehre, muhite ve cafenin büyüklüğüne göre değişim göstermektedir. Cafe kiraları en az 5 bin TL’den başlamaktadır. Bu kira 10 bin TL ile 15 bin TL’ye karar artış gösterebilir. Cafenizin iç ve dış dekorasyonu için de masraf yapacaksınız. Bu masraflar en az 20 bin TL’yi bulacaktır. Bunun dışında; mutfak masrafı ve malzemeleri de en az 20 bin TL tutabilir. Fatura masrafları ise 10 bin TL civarında tutabilir. İşe alacağınız tek bir elemanın yol yemek, sigorta, maaş ve diğer giderleri için 5-6 Bin TL hesaplamakta yarar var.

Tüm bu yazılan tutarlar tamamen sizin iş planınıza göre değişiklik göstermektedir. Bu tutar arta da bilir azala da bilir. Yapacağınız plan ve seçimle değişiklik gösterecek bu tutarlara artı masraf çıkacağına da emin olabilirsiniz. Hesaplanmayacak ekstra giderler her işte olduğu gibi cafe işinde de karşınıza çıkabilmektedir. İş planı sadece sizin KOSGEB hibesi alabilmeniz için değil, cafenizi daha sağlam ve tutarlı bir şekilde açabilmeniz için de büyük bir yardımcı olacaktır. Bu planı her ya ya da düzenli, sizin belirlediğiniz bir aralıkta tekrar oluşturmalısınız. Hazırladığınız plana harcama, aylık kazanç, maaşlar, ekstra masraflar şeklinde tüm detayı girmelisiniz. Bu planı eğer ki siz oluşturamıyorsanız işe aldığınız muhasebecinizin hazırlamasını isteyebilirsiniz.

 

KOSGEB Kayıt İçin Neler Yapmam Gerekiyor?

KOSGEB giriş için istenilen şeyler; KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikasını almış olmanız, yaptığınız girişimi projelendirmiş omanız, KOSGEB başvurusu yaparak ön onay almanız, açtığınız cafenin harcamalarını faturalandırmış olmanız gerekmektedir. Banka hesabınızdaki tüm sermayenin hepsini harcamayın, eğer mümkünse bi kısmını kasanızda ya da banka hesabınızda tutun. Kriz anlarında kenara ayrılmış belirli bir miktar para bulunması sıkıntı çekmemeniz açısından oldukça önemli bir noktadır. Açmış olduğunu iş yeri ilk anlarda kâr etmeyebilir, bu normaldir. Fakat işletmeniz bir zaman sonra kâra geçmeye ve kenardaki sermayeniz daha da artmaya başlayacaktır. Para harcamalarında çok dikkatli olunmalıdır. Tamamen müşteri memnuniyetine odaklı bir işletme olursanız, başarıyı yakalamanız kolayca olacaktır.

 

KOSGEB Genel Destek Programı Nace Kodları

Başvuru yaparken ihtiyacınız olan kod, kafeterya ve içecek hizmetleri ise gireceğiniz nace kodu 55 – 56.29 arasındaki herhangi bir kod ile olabilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin