Kapalı

Büyüyen Türkiye ve Finans Sektörü

işsizlik hedefleri

Türkiye’de büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdüren ve gelecek vaat eden önemli sektörlerden birisi de finans sektörü olarak dikkat çekmektedir. Çok büyük bir çoğunluğunu banka ve banka kuruluşlarının oluşturduğu bu sektörde, büyüme olması doğrudan dış yatırımın da ülkeye girişine neden olmaktadır. Ciddi bir dış yatırım oranına sahip olan finans sektörü ekonomik anlamda ülke gelişimine katkıda bulunmaktadır.
Birçok ülkenin ekonomik büyümede hedef aldığı sektörlerden birisi olarak dikkat çeken finans sektöründe bankaların önemli yer edinmesi istihdam oranın da hali ile buraya kaymasına sebep olmuştur. Bu sektörü diğer sektörlerden ayıran en önemli özelliklerden birisi ise çok daha kafa kurcalayıcı ve de parayı doğrudan etkileyen bir yapısının bulunmasıdır.

Hatta bu konuda finans sektörünün reel sektörü öldürdüğü ve zarar verdiği konusunda tartışmalar bile çıkabilmektedir. Ülkelerin de ekonomik büyüme sırasında finansal sektörde de büyümesine devam etmesi için öncelikle bu alanda sağlam bir temeli olması gerekmektedir. Türkiye, bu açıdan sağlam bir temele sahip olması nedeni ile dünya genelinde ya da belli başlı bölgelerde, örneğin avro krizi gibi sert durumlarda dahi güçlü temel yapısı ile krizi teğet geçmeyi başarmış ve finans sektöründeki büyümesine devam etmiştir. Diğer sektörlerden zorlu olarak yine risk yönetimi ve büyüme konusundaki denge konusu da finans sektöründe önemli bir oranda yer kaplamaktadır. Bu konuda uzman kişilerin uzman çalışmaları ile sektörün belli başlı sağlam konumlandırılması mümkün olabilmektedir.

Ülkemizdeki bankaların da bu alandaki başarıları elbette ülke ekonomisini doğrudan etkileyebilmekte ve bu doğrultuda başarıyı getirmektedir. Yine aynı şekilde finans sektöründe özellikle bankaların karşılaşacağı müşteri sadakati önemli bir yerde bulunmaktadır. Birçok kafa karışıklığının yanı sıra cevabının belli olmadığı ya da zor verileceği soruların da bulunduğu finans sektöründe önemli olan denge sağlayacak kontrollerin elde tutulmasıdır. Bunu en iyi şekilde yapan ülkeler genelde krizden etkilenmezken, herhangi bir tehditte de almış olduğu önlemler ile bu durumu atlatma özelliğine sahiptir. Bu ülkeler de genelde ekonomik açıdan güçlü olmakla beraber gelişmekte olan bir yapıda kendisini göstermektedir.

Uzun vadede istikrar ve gücün elde edilmesinde önemli atılımlar yapıldığını ancak o günlerde anlaşılacağı da aşikardır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top