Ana sayfa Banka Haber Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir mi?

Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir mi?

0
Boşanan Kadın Babasından Maaş Alabilir mi?
Boşanan Kadın Babasından Maaş alabilir mi?

[toc]

İki karşı cinse mensup insanın evlenme adı verilmekte olan biri kurucu işlemle bir araya geldikten sonra, hakim kararı ile bu işleme son verilmesine boşanma denir ve taraflar boşanma işleminin sonucunda da dul adı verilen medeni hal statüsünü girmiş olurlar. Dul olan kadınlar, hangi koşullar altında babalarından maaş alabilirler. Bunu daha basit tabirle söyleyecek olursak, boşanan kadın babasından maaş alabilir mi?

 

Boşanan Kadın Babasından Nasıl Maaş Alabilir?

Evli kadın boşandıktan sonra da, yine evlilikteki yaşam standartlarını koruyabilmek ve hayat şartlarından ödün vermeye zorlanmamak için, nafaka vb gibi emekli olan babasının maaşının belirlenen bir kısmını almak gibi bir hakka sahip olmaktadır.

Bu durumda, mevcut konumuz olan boşanan kadının babasından maaş durumunu, babanın hayatta olması ve hayatta olmaması gibi iki farklı durumda incelenecektir. Bu durumda eğer baba vefat etmiş ise, kadının babasının maaşı yahut belirlenen kısmını alabilmesi için bazı şartları taşıyor olması gereklidir.

 

Boşanan kadının babasından maaş alabilmesi için kadının;

-Kadın boşanmış olmalı ve hiçbir kurumdan emekli olmuş olmamalıdır.

-Boşanmış bulunduğu eş ile aynı evde yaşamıyor olmalıdır.

-Hiçbir kurumdan emekli olmayan ve boşandığı eşi ile aynı evde yaşamayan bu kadın, herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor olmalıdır.

 

Ancak alınan bu maaşın kesilmemesi için, babasının maaşını alan boşanmış kadının bazı kurallara uyması gerekmektedir. İlk olarak kadının kesinlikle, boşanmış olduğu eşi ile aynı evde yaşamaya devam etmemesidir, aksi halde almış bulunduğu maaş kesilecektir.

Bu sayılan durumun dışında da, boşanmış ve babasının maaşını alan kimse eğer evlilik dışı olarak bir kimse ile aynı evi paylaşmakta ise de, almış bulunduğu maaş kesilecektir.

Aynı zamanda sayılmakta olan bu iki hususta da alınan miktar faizi ile iadeye zorlanacaktır. Bunun dışında, bu kurallara aykırı davranışlar gerekli şartlarda da hasip cezası yaptırımına uygulatılacaktır.

Babasının maaşını talep eden boşanmış kimsenin bu maaşı alabilmesi için Sosyal Sigortalar Kurumu’na yani halk arasında daha çok bilinen kısaltılmış haliyle SGK’ya gerekli şartları taşıdığını ve bu maşı talep ettiği hususunda başvuruda bulunması gerekli olmaktadır.

Yetkili kurum tarafından yapılan incelemeler sonucunda, eğer şartlar uygun görülürse de kurum tarafından maaş bağlanacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri daha, maaş talep edilebilecek babanın SGK ya da Bağkur emeklisi olmasının gerekmesi olduğudur.

 

 

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin