Ana sayfa Borsa Borsaya Para Yatırmak Riskli mi?

Borsaya Para Yatırmak Riskli mi?

0
Borsaya Para Yatırmak Riskli mi?

Borsaya para yatıranların amacı en yüksek kar elde etmektir. Ancak şu da bir gerçek ki borsaya para yatırıp para kazanmak isteyenler borsa risklerini de göze almak zorundadır. Bu riskleri de en aza indirmek borsa eğitiminden geçmektedir. Borsa tekniklerini bilmeyen, spekülasyonlara kulak asan, dünyada ki ve ülkemizde ki siyasi ve ekonomik gelişmeleri takip etmeyenler borsada kaybetmeye mahkûmdur.

Borsaya para yatıran ve menkul kıymetler satın alan kişiler borsa riskleri adı verilen etkenleri iyi bilmeli ve o risklere göre önlemlerini almalıdır.  Örneğin borsa piyasasında gelecek dönemlerde faiz oranının artma ihtimali borsa araçlarını olumsuz etkileyecektir. Yine borsa piyasası, pazarın satın alam gücünün zayıflaması olarak nitelendirilen Enflasyon riskiyle de olumsuz etkilenecek ve değer kaybedecektir.

Borsayı etkileyen diğer bir risk ise ekonomik olaylara dayanmayan daha çok psikolojik sebeplerden dolayı borsada işlem gören piyasa araçlarının da fiyatlarında düşmeler yaşanır. Depremler, terör olayları, askeri müdahaleler, büyük doğal afetler bu risklere örnek verilebilir. Borsada hisse senetlerine yatırım yapmış yatırımcıları bekleyen bir başka risk ise ortakların varlıkları finanse etmeyle ortaya çıkacak Finansal risklerdir.

Sermeye yapısı içinde yer alan şirketlere ait varlıkların ağır yük getirmesi kar marjlarında dalgalanmalara yol açacaktır. Bu da şirketlerin mali sorumluluklarını yerine getirmesinde risk yaratacaktır. Yine hisse senedi alınmış olan şirketlerde yaşanacak grev, iş yavaşlatma, ham madde sıkıntısı, diğer şirketlerle olan rekabet gibi faktörlerde hisse senedi yatırımcıları için risk teşkil edecektir. Borsada güvenli yatırımlar yapmalısınız. Yapacağınız yatırımların yorumlarını ve analizlerini çok detaylı incelemelisiniz.

Bunun içinde, borsa teknik konularda bilgi sahibi olmalısınız veya gerçek olarak bilgi sahibi olan kişilerden destek alabilirsiniz. Borsa grafik analizleri ve gün içerisinde yaşanan gelişmeleri çok yakından takip etmelisiniz. Borsada ki en büyük risklerden biri de hırstır. Kazanmaya başladığınız zamanlar da ise hırsa kapılmamalısınız. Kazanma hırsı ile yapacağınız hatalı yatırım işlemleri yatırımcıyı zarara sürükler.

Warren Buffett’in dediği gibi ”Borsaya kazanç ile başlayan kesimin %67 si borsadaki yatırımlarını zarar ile sonlandırıyor, aynı şekilde borsaya zarar ile başlayan kesimin %75 kesim ise borsadaki yatırımlarını kar ile sonlandırıyorlar” Altın kural olarak soğukkanlılığı ve sabırlı olmayı tercih etmelisiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin