Ana sayfa Banka Haber Borsadan Kazanılan Para Helal mi?

Borsadan Kazanılan Para Helal mi?

0
Borsadan Kazanılan Para Helal mi?
borsa helal mi haram mı

Borsa oynamak caiz mi veya borsadan hisse senedi alıp satarak para kazananlar, helal olup olmadığını sorgulayabilir. Bu durumda net bilgileri yine sitemiz aracılığı ile açıklayabiliriz. Borsada oynamak sizlere farklı gelebilir genelde profesyonel yatırımcılar, borsaya yatırım veya ortaklık gözü ile bakmaktadır.

Borsadan Para Caiz mi?

Borsadan elde ettiğiniz kazanç bu hususta insanları ikiye ayırmıştır. Helal diyenleri de görmek mümkün haram diyenleri de görmek mümkündür. Ancak faiz ile işi olmayan hisse senetleri yani bankaların hisselerinden uzak durmak bu konuda iyi bir açıklama olacaktır. Ticaret anlamında hizmet veren şirketlere ortak olduğunuzda bunu daha iyi anlamış olacaksınız.

Haramsa Neden Haram Helalse Neden Helal?

İnsanlar borsa gibi yerlerden elde ettiği kazançtan şüphe duyar bu bazen kulaktan dolma bilgilerle bazen de kendi inançları gereği böyle olur. Peki, gerçekten durum nedir borsada elde edilen kazanca gölge düşmesi doğru mudur yoksa yanlış mıdır? Ya da soruyu bu şekil de düşünürseniz kime göre neye göre?

Burada iddia edilen olaya önce haram diyenlerden başlayalım. Gerekçeleri itibariyle birçok din hocasından, diyanetten ve müftülük gibi kurumlardan icazet alamamış olması sebep gösterilir. Haram diyen kesime, Helal bir kazançtır diye cevap veren kesimin gerekçesi ise kaybetme riskinin olduğunu öne sürerler. Çünkü Bankada faize para verilirse kesin bir kazanç söz konusudur ve bu haramdır ancak kaybetmenin de mümkün olduğu bir yerde böyle bir şey söz konusu değil diye düşünen kesim ağırlıktadır. Peki, borsadan elde edilen kazanca helal diyenler neden helal diyorlar gerekçeleri nedir?

Yukarıda açıklandığı üzere kazanca helal diyenler. Yaptıkları işin garantisi olmadığını bu nedenle ticaret yaptıklarını söylerler zarar etme ve kar etme olabileceği için. Ancak bu kazanca haram diyenlerin gerekçeleri ise ticarette kiminle ticaret yaptığınızı bilirsiniz ancak borsa da aldığınız veya sattığınız hisse senedi vb. nesneyi kime sattığınızı veya kimden aldığınızı bilmediğinizi ve ticaretin şeffaflık ilkesine aykırı olduğu gerekçesi ile kazancın helal olmadığını savunur ya da kabul ederler. Kısaca, borsadan kazanılan para helal midir? Sorusu ucu açık bir konudur. Bu konuda sadece bireyler değil, birçok din adamının ve âlimin ikiye ayrıldığını görmek mümkündür.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin