Kapalı

Borsada Yatırım Yaparken Zarar Faktörü

borsadan kazanmak

Borsadan para kazanmak veya borsa nasıl oynanır konusunda en önemli faktörlerden biri de yatırım yaparken zarar faktörünün etkin bir şekilde baş göstermesi. Yani yatırımı bir nevi hızlıca para kazanmak uğruna belirsiz ve dalgalanma seyir eden şirketlere girdiğinizde zarar kaçınılmaz olur. Bu nedenle borsada yatırım yaparken kardan ziyade zarar etme olasılığının da var olduğunu bir kez daha belirtelim.

Borsada hangi hisseler kazandırır?

Borsada zarara uğramak ya da borsadan para kazanmak ikisi de sizin elinizde olan, ikisi de sizin tahminlerinize ve tecrübelerinize dayanan olgulardır. Kişi hangi işi yaparsa yapsın, önce külfetini çekecek ki sonra kaymağını yesin. Yaptığınız işler de tecrübeniz yok ancak yine de ufaktan ufaktan başlayalım diyorsanız; Dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bir kere kısa yoldan zengin olurum demeyeceksiniz, “Pilava giderken evdeki bulgurdan da olmayacaksınız.” deyim yerindeyse ve küçük küçük adımlarla başlayacaksınız. Bu işte yeni olduğunuzu ve bilmeden yapacağınız herhangi bir işlem ya da işlemlerin elinizdeki birikimlerinizi de eriteceğini asla unutmayacaksınız. Kısaca var olan riski minimize ederek ilerlemek temel felsefeniz olacak.

Borsada Sabır Ve Risk Rolü

Borsa herkesin öyle ha deyince gireyim de ben de bu işi yapayım diye gireceği yerler değildir. Kişi en başta kaybedebileceğini veya zarar edebileceğini unutmamalı bir gün mutlaka bu gerçekle karşılaşabileceği gerçeğini aklından çıkarmamalıdır. Borsa işi risk sever kişilerin işidir ve iş sadece bununla da bitmiyor sabırda gerektiriyor. Örnek vermek gerekirse satın aldığınız bir hisse senedi elinizde patlayabilir yani siz düşük fiyattan aldım diye sevinirken 5 dakika sonra sizin aldığınız fiyatı kat be kat altına düşebilir bu durumda ne yapacaksınız.

İki yol fiyat daha da aşağı düşmeden küçük bir zararla tekrar satacaksınız veya Fiyatın tekrar yükselmesini ve aldığınız hisse senedinin değerini bulmasını bekleyeceksiniz ki bu da hiç kolay olmuyor bazen günler bazen haftalar bazen de aylarca beklemeniz gerekebilir. İşte bu örnekten çıkartılacak sonuç, bizim için normal ihtiyacımızı karşıladığımız paranın dışında bir para olmalı ve borsanın çok dalgalı olacağını 5 dakika sonra ne olacağını kimse bilemez ya da kestiremez. Çünkü borsa aniden gelen bir haberden veya olumsuz durumlardan çok hızlı etkilenebilir.

Sözün özü, borsadan zarara uğrayan kişiler var mıdır?  Elbette ki vardır neden olmasın. Şimdi de aynı soruyu tersinden düşünelim. Borsa da kar eden kişiler var mıdır? bu sorunun da cevabı evettir. Kısaca cevabı değişebilen bir kavramdır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top