Ana sayfa Borsa Borsada Para Nasıl Kazanılır?

Borsada Para Nasıl Kazanılır?

0
Borsada Para Nasıl Kazanılır?

Ticari malların ve kıymetli evrakların alındığı ve satıldığı bir piyasa olan borsa, iyi öğrenildiğinde, akıllı yatırımlar ve hamleler yapıldığında yatırımcısına ciddi kazançlar sağlayan bir yatırım aracıdır. Peki, borsada nasıl para kazanılır? Borsada sürekli para kazanmak için altın kurallar vardır. Bu yazımızda da bu kurallar sayesinde borsada nasıl para kazanılacağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Borsaya yatırımdan evvel hangi piyasada yatırım yapacağınıza karar vermelisiniz. Borsada para kazanabilmek için borsa piyasasını bilmeniz gerekir.  Bunun içinde borsa eğitimi almak gerekmektedir. Profesyonel eğitim olmasa da en azından borsa konferanslarını, borsa eğitim kitapları ile bilgilenmeli ve pratiği geliştirme ve eksiklikleri görme açısından sanal borsada kendinizi denemelisiniz. Borsada kısa vadeli yatırımlar daima risklidir. Bu yüzden sürekli bir borsa kazancı için uzun vadeli yatırımları tercih etmelisiniz.

Hisse senedi ile yatırım yapmak isteniyorsa, o zamanda hisse senedi alınacak şirketleri iyi seçilmelidir. Şirketlerin politikaları, gelecek ile ilgili projeleri, şimdiki yatırımları, hisse senetlerinin 1 yıllık değer endeksleri gibi değerler mutlaka incelenmelidir. Yine adı duyulmamış ve hisse senet değerleri sığ olan şirketlerin hisse senetleri yerine adı duyulmuş, köklü, geleceği parlak şirketlerin hisse senetleri tercih edilmelidir. Yine borsada sürekli kazandıracak diğer bir yöntem ise yatırımların birkaç kolda değerlendirilmesidir. Diyelim ki elimizde ki paranın bir kısmını hisse senetlerine bir kısmını da altın yatırımı yaptık.

Hisse senetlerinde kayıp olsa bile altında ki kazanç zarar etmenizi önleyecek veya az da olsa kazanç sağlayacaktır. Borsada alım yapılacak zaman hisse senetlerinin en dip seviyeye düştüğü zamandır. Piyasaların karışık olması alım zamanlaması için riskli dönemdir. Bu sebeple doğru zamanı seçmeniz para kazanmanız açısından en önemli faktördür. Borsada manipülasyon çok olduğu için şu hisse senedi çıkacak, inecek gibi söylemlere göre hareket edilmemelidir. Borsada herkesin bildiği kurallar vardır.

Mesela Çok çıkan hisse düşer, çok düşen hisse çıkar. Burada sizin yapmanız gereken trendleri takip ederek yatırmalarınızı yönlendirebilirsiniz. Yine klasik bir kuralda yılsonu, ay sonu, nisan ayı gibi zamanlar vergi dönemleridir ve piyasanın nakit ihtiyacı vardır. Bu yüzden borsadan nakit çekilir ve endeks düşer. Bu zamanlarda alacağınız önlemler sayesinde borsada kazanmaya devam edersiniz.

Son olarak ünlü borsacı ve borsadan kazandığı serveti ile dünyanın en zengin üç insanından biri olan Warren Buffett’in dediği gibi “Hiçbir ağaç cennete kadar uzamaz”. Kazancın da bir sonu vardır. Yatırımlarda alma ve satmanın zamanı iyi ayarlanmalı ve daha fazla kazanç için yatırımlar riske atılmamalıdır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin