Ana sayfa Borsa Borsada Keriz Silkeleme Nedir?

Borsada Keriz Silkeleme Nedir?

0
Borsada Keriz Silkeleme Nedir?

Borsada, kısa sürede zengin olma hayaliyle yatırım yapan ve tüm paralarını kaybetmiş kişileri duymuşunuzdur. Borsa bilgisi olmadan bu yolla başarıya ulaşmış kişi sayısı çok azdır. Kısa vadeli yatırımlarla büyük kazanç sağlayanlar, borsanın kurdu olmuş büyük yatırımcılardır. Keriz silkeleme, borsada kısa sürede büyük kazançlar elde etmek isteyen kişilere, bazı art niyetli kişilerin yapmış olduğu söylenti operasyonu ile paralarını kaybedenler için söylenen bir kelimedir.

Keriz silkeleme terimi sadece Türk borsasına mahsus bir terimdir. Halka arz edilme oranı düşük olan şirketlere ait hisse senetlerinin keriz silkeleyiciler tarafından satın alınıp sonra bu şirketlere ait hisse senetlerinin değerinin çok yükseleceği yalan haberiyle, kısa sürede zengin olmak isteyen toy borsacılara satılması ile yapılan işlemdir. Uyanık keriz silkeleyiciler, borsada sığ diye tabir edilen ve BİAŞ nezdinde derinliği olmayan yani halka arz edilme oranı düşük olan şirket hisse senetleri toplanıp bir havuz oluşturuluyor.

Toplanan bu sığ hisse senetlerinin değerlerini yükseltmek için operasyona başlıyorlar. Bu hisse senetleri alanda satanda kendileri olduğu için dikkat çekmiyor ve hisse senedinin değeri yavaş yavaş yükselmeye başlıyor. Daha sonra deveye aracı kurumlar giriyor ve yatırımcılara bu hisse senetlerin yükseleceği tüyoları verilmeye başlanıyor. Yine borca meraklılarının veya borsaya yeni girmiş kişilerin takıldığı internet sitelerinde bu hisse senetleri ballandıra ballandıra anlatılıyor.

Bu yolla çok kişinin çok kısa sürede zengin olduğu yalanlar ile kerizlerin iştahları kabartılıyor. Kısa sürede zengin olma hayaliyle yanıp tutuşan toy borsa yatırımcıları yavaş yavaş fiyatı şişmiş olan bu hisse senetlerini almaya başlıyor. Uyanıkların ellerinde ki hisse senetleri kalmayınca operasyon tamamlanmış oluyor ve toy borsa yatırımcıların elinde şişkin hisse senetleri kalıveriyor. Sığ olan bu şişirilmiş hisse senetleri gerçek değerini bulunca da yatırımcı ciddi zararlara uğruyor.

İşte bu tür toy borsacılara keriz ismi veriliyor. Borsada yapılan bu asılsız haberlerle sermaye aracının fiyatının düşürülüp, çıkarılması işlemine manipülasyon adı verilmektedir. Borsada manipülasyon yapmak suçtur ve manipülasyon yapanlar hakkında yargıya suç duyurusunda bulunulur. Manipülasyon yapanlara sık sık operasyonlar yapılsa da yıllardan beri bu işlem hala devam etmektedir.

Borsa yatırımcılarının böyle bir tuzağa düşmemesi için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisan verilmiş, ciddi ve referansları kuvvetli aracı kurumlardan destek alınmalıdır. Köşe yazılarında ki tüyolara, ayaklı borsacıların lafları kale almayınız ki sizde keriz damgası yemeyiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin