Ana sayfa Banka Haber Borsada Hangi Hisseler Kazandırır?

Borsada Hangi Hisseler Kazandırır?

0
Borsada Hangi Hisseler Kazandırır?
borsa

Borsadan kısa veya orta vadede para kazanmak isteyenlerin hemen hepsi borsada hangi hisseler kazandırır, sorusunu cevap aramakta. Bu yüzden kazandıran hisseler konusunda sizlere bir çok yönleri ile fayda sağlayacak bir yazıyı sunmak istedik. Öncelikle borsadan kazanmanın altın kuralı sabırlı ve uzun vadeli olmadan geçiyor! Kârlılığı iyi olan öz sermayesini düzenli olarak büyüten ve aynı zamanda kârını yatırımcısıyla her yıl yüksek temettü olarak veya belli aralıklarla bedelsiz sermaye biçiminde yatırımcısıyla paylaşan küçük sermayeli şirketlerin büyüme potansiyeli daha çoktur.

Borsadan Para Nasıl Kazanılır?

BIST 100 hisseleri bugünlerde 68,xxx endekste global gelişmeler ve iç gündeme bağlı olarak 93 bin zirvesine göre yaklaşık dörtte bir civarında düzeltilmiş fiyatlardan işlem görüyor. Ekonomi, siyasal ve küresel konjonktüre bire bir bağlı önümüzdeki dönemde fiyatları net kestiremeyiz ama zirveye göre % 26 düzeltmiş bir endekste uzun vadeli yatırım için yukarıda değindiğimiz nitelikleri taşıyan kurumsal, yatırımcı dostu, kârlı ve bu kârını paylaşan, uzun vadede düzenli yükselen trende sahip hisselerden kademeli maliyet yapılabilir. Kademeli maliyet sonraki günlerde göreceğimiz her iki yöndeki fiyat hareketlerine karşı bizim ortalama maliyet yapmamızı sağlar.

Bu hisseler 5 – 10 yıl gibi hatta benim uzun vadeli yatırım felsefeme göre bir nev’i “emeklilik fonu” gibi biriktirilmek üzere alınmalı. Bu mantıkla yatırım yapıldığında olası düşüş trendlerinde strese girmemize de gerek kalmaz, hatta tam tersine bu düşük fiyatlı dönemler ucuza maliyet yapma adına “fırsat günleri”ne dönüşür.

Borsa Karlı Mıdır? Caiz Midir?

Borsa kaliteli ve güvenli hisselere yatırım yapıldığında banka faizlerinden daha karlıdır. Caiz konusunda ise borsadaki hisselerin seçmiş olduğunuz şirketin faiz ile ilişkili olmaması yani banka vb. türde olmadığı sürece caiz olduğu belirtilmiştir. Emeklilik fonu mantığıyla yatırım yapan uzun vadeli temettü yatırımcısının amacı hisse sayısını artırmak olduğu için özellikle yatırım için nakiti olanlar böyle derin düşüş dönemlerine sevinirler bile. Birçok al sat’çı endeks düştü, göçtü diye strese girerken uzun vadeli temettü yatırımcıları kelepir hale gelmiş fiyatlarla lotunu artıracağı için mutlu bile olur. İşte bunlar gerçek anlamda “yatırımcı” olmuşlardır.

Ucuz maliyet olacak düşüncesiyle fiyatların sürekli düşük kalmasını istemek de çok mantıklı değildir, çünkü hayatın bin bir türlü hâli var elimizdeki sermayeyi bir gün nakite dönüştürme ihtiyacımız da doğabilir. Onun için biriktirdiğimiz hisselerin kriz dönemleri hariç düzenli yükselen trende sahip olmaları en güzelidir. Hisselerimiz düzenli yükselsin yeter ki varsın biz arada yüksek fiyatla hisse alalım. Eğer trend düzenli yukarı yönlüyse zaten hisse pahalı bile alınsa belli bir süre sonra onlar da kâra geçecektir. Bu şekilde bizim için en önemlisi portföyümüz büyümeye devam etmiş olur.

Bu aşamadan sonra her yıl alınan temettüler emeklilik fonundan gelen maaş gibi olur, uzun vadeli yatırımı konut yatırımı gibi düşünürsek temettüler kira gelirimiz gibi de düşünülebilir. Bu arada öz sermayenin büyütülmesi (bedelsiz – bedelli ki bu tür şirketlerde çoğunlukla bedelsiz olur) ve hissenin değer kazancıyla cari değerinin artması da kira gelirinin üzerine evin kendinin değer kazanması olur. Veya başka bir örnekle sürü – kuzu benzetmesi de yapılabilir. Ana yatırım sermayesi sürü, temettüler kuzu sayılırsa her yıl kuzular satılmadığı sürece bir sonraki yıla o kadar daha fazla kuzu alınır. Eğer sürü belli bir büyüklüğe geldiyse artık kuzular yenmeli ki onca yıllık yatırımın nimetlerinden yararlanılsın.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin