Kapalı

Borsada Boğa Piyasası Nedir?

Kelime olarak ismine aşina olduğumuz ve basit bir ifadeyle ticarete konu olan malların alımının ve satımının yapıldığı piyasalar olarak tanımlayabileceğimiz borsada başarılı olabilmek ve kar elde edebilmek için borsa terimlerinin iyi bilinmesi gerekir. İşte borsada sıkı kullanılan Boğa Piyasası hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Boğa Piyasası, piyasanın geleceğinden umutlu olmak, hisse senetlerinin değerinin yükseleceğini anlamına gelen bir terimdir. Boranın kurtları, Boğa piyasası olacağını tahmin edip piyasa fiyatları yükselmeden ellerinde ki tüm paraları veya paraları yoksa borç alıp hisse senedi satın alırlar. Düşükken satın aldıkları hisse senetleri değer kazandığı zaman yüksek fiyattan satarlar. Şöyle bir soru aklınıza gelebilir.

Niçin boğa denilmiş de kurt, kuzu, aslan, fil denilmemişte boğa denilmiş. Şöyle ki boğaların boynuzları çok sert ve kuvvetli olduğu için boynuzlarıyla tuttuklarını yukarı kaldırdığı için bu isim verilmiştir. Eeee haksız da değiller yani. İspanyada ki matadorları veya boğayı kızdıranları boş çuval gibi savurduğuna hepimiz şahit olmuşuzdur. Borsada Boğa Piyasası 3 aşamadan olur.

1.Aşama:  Bu aşamaya toplama dönemi denilir. Hisse senetlerinin yükseleceğini bilen yatırımcı, elindeki hisse senetlerinin yükselmeyeceğini hatta daha da düşeceğine inanan tereddüt içerisinde ki yatırımcıdan düşük fiyata hisse senedini alır ki buna da toplama dönemi denilir. Toplama döneminde hisse senetlerinin nominal değerleri düşüktür ve halktan talep olmadığı gibi mali tablolarda bu tezi destekler.

2.Aşama: Hisse senetlerinin değerlerinin yukarıya tırmanışa geçtiği dönemdir ve tırmanış dönemi olarak adlandırılır. Veri tabloları, hisse senetlerinde ki yükselişi destekler durumdadır.

3.Aşama: Son aşama olup halk hisse senetlerine hücum etmiş , hisse senetleri talep patlaması yapmış dönemdir. Akıllı ve geleceği gören yatırımcının hedefine ulaştığı çok düşük fiyattan satın aldığı hisse senetlerini yüksek fiyattan sattığı dönemdir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top