Kapalı

Borsada Ayı Piyasası Nedir?

Borsada kazanç elde etmek isteyen ve yatırımlarının katlanarak büyümesini isteyen yatırımcıların, borsayı ilgilendiren ve kısa isimlerle borsaya yön veren yüzlerce terimlerin bilinmesi gerekir.  Bu borsa terimlerinden biri de Ayı borsasıdır. Bu yazımızda da Ayı piyasası hakkında bilgiler vereceğiz.

Ayı Piyasası, karamsar piyasası olarak tanımlanır. Bu terimi biraz açarsak hisse senetlerinde düşüş olacağını önceden tahmin etmek ve bu düşüşe önlem almak olarak yorumlayabiliriz. Riskli bir piyasa olan Ayı piyasasında yatırımcı elindeki değeri yüksek hisse senetlerini yüksek fiyata satar ve tahmin ettiği gibi hisse senetlerinin değeri düştüğü zaman yine yüksek fiyattan sattığı hisse senetleri için bu kez yüksek fiyattan satın alır.

Ayı piyasasında ki amaç ise hisse senetlerini yüksek fiyattan sattığı rakam ile düşük fiyata sattığı rakama satın aldığı hisse senetleri arasında ki pozitif değerden kar elde etmektir. Gelelim bu piyasaya niçin Ayı isminin verildiğine. Ayı piyasasının ismi ”Ayıyı yakalamadan postunu satmak” deyimden bu ismi almıştır. Ayı piyasasında olması gereken aşamalar vardır.

1.Aşama: Bu aşama Boğa piyasasının son aşamasına gelen hisse senetlerinin elden çıkarılma aşamasıdır.

2.Aşama: Panikleyen veya tereddüt içerisinde kalan alıcıların sayısı düşerken satıcılarda düşmenin etkisiyle acele davranmaya başlar. Hisse senetlerinin borsa da işlem hacmi yüksek oranda artarken fiyatların düşme eğilimi ise dikey olur.

3.Aşama: Son aşaması olup artık az da olsa hisse senetlerinin alışları başlamıştır. Piyasada dolan tüm karamsar hava ortadan kalktığında bu aşama da sona erer.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top