Kapalı

Borsada Aracı Kurumlar

Borsada yatırım yapabilmek için aracı kurumlara ihtiyaç vardır. Bu kurumlar, yatırımcı adına borsada alım satım yapan ve bu hizmet karşılığı komisyon alan kurumlardır.

Aracı kurumlar, Sermaye Piyasa Kurumu tarafından izne tabi tutulmuş, sermaye piyasalarında yatırım sahipleri adına işlem yapma yetkisi bulunan bankalar veya kurumlardır. Aracı kurumlar, kendi adına ve hesabına, başkası adına ve hesabına, kendi adına başkasının hesabına alım satım işlemi yapabilmektedirler. Aracı kurumlar mutlaka Anonim Şirketi olmak zorundadırlar.

Ayrıca Hisse senetlerinin tamamının nama yazılı olması, hisse senetlerinin nakit karşılığı çıkartılması, sermayesinin yapılacak aracılık faaliyetlerinin türlerine göre tebliğle belirlenen miktardan az olmaması gerekmektedir. Aracı kurum pozisyonunda olan bankalar, denetleme, raporlama, muhasebe konularında Bankalar Kanununa tabilerdir. Aracı kurumlarla ile bankalar, her ne kadar aynı görevi yapsalar da yapmış oldukları faaliyetler açısından farklılıklar göstermektedir.

Aracı kurumlar, yapacakları her faaliyet konusu için ayrı ayrı izin almak zorunluluğu vardır. Aracı kurumlar, Sermaye piyasa araçlarının ihraç ve halka arz yolu ile satışı yapabilirler. İhraç edilmiş sermaye piyasa araçlarının alım ve satımı, Repo ve ters repo işlemi, yatırım danışmanlığı, portföy yöneticiliği yapabilirler. İki türlü aracı kurum vardır.

A GRUBU ARACI KURUMLAR: Borsa İstanbul’da kıymetli piyasa araçlarının ticaretinin yanı sıra aracılık hizmetleri, halka arz aracılık işlemleri yapabilirler.

B GRUBU ARACI KURUMLAR: Sadece ikincil piyasada ( Kıymetli evrakların ihraç edildikten sonra işlem gördüğü piyasalardır.) işlem yapabilen aracı kurumlardır.

Borsa aracı kurum olabilmek için Borsa İstanbul yönetim kurulunun kararı ile borsaya üye olmak zorundadırlar. Üye işleminden sonra Borsa İstanbul’un bütün piyasalarında işlem yapma hakları bulunmaktadır. Faaliyet göstermek istedikleri piyasalar için ayrı ayrı teminat göstermek zorundadırlar. Aracı kurumlar Repo Pazarı, Hisse Senetleri Piyasası, Uluslararası Pazar, repo, tahvil ve bono piyasalarında faaliyet gösterebilirler. Aracı kurumlar, hayali hesap açamazlar, işlemlerini kayıt dışı bırakamazlar ve gerçekçiliğe aykırı kayıtlar tutamazlar.

Yatırımcıların hak ve yararlarını zedeleyici, iyi niyet kurallarına aykırı hareket edemez ve işlemlerde bulunamazlar. Yatırımcıların borsa hakkında ki yetersiz bilgilerinden faydalanıp, onlar namına yapılacak alım satımlarda kendi lehine kazanç sağlayamazlar.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top