Kapalı

Borsa Nedir?

Borsa kelimesinin hepimiz duymuşuzdur. Çevremizden de ‘’Borsadan zengin oldu’’, ‘’Borsadan battı’’ gibi cümleler de duymuşuzdur. Ekonominin can damarı olan ve günlük milyar dolarlık paraların döndüğü bir ortamdır.  Peki, borsa nedir? Gelin basit bir anlatımla borsayı inceleyelim.

Borsa, en basit ifadeyle; ticarete konu olan malların alınıp satıldığı piyasadır. Petrol piyasası, altın piyasası, dolar piyasası, bakır piyasası, demir piyasası ve bu ürünlerin alınıp satılması birer borsa örneğidir. Borsaya girebilmeniz ve mal alıp satabilmeniz için ilgili olduğunuz ürün hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Mesela bir çiftçinin, ekmiş olduğu ürünü, hasat zamanı geldiğinde kaç liraya satabileceğini tahmin edebiliyorsa, borsada satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Borsada ki mantık, fiyatlar düştüğünde satın almak, yükseldiğinde satmaktır. Satın aldığınız ürünü satarken öyle alıcı falan aramanıza falan gerek yok. Çünkü aracı kurumlar sayesinde bu işlemleri hızlıca yapabilirsiniz. Borsada ki ürünlerin değerleri etkileyen en önemli faktör arz talep meselesidir. Bir ürünün üretimi fazla olup da talebi az olursa değer kaybeder. Yine bir ürünün üretimi az ama talebi çok ise o zamanda fiyatı yükselecektir. Kilosunu 2 TL’den aldığımız portakalın, meyve bahçelerini don vurması veya meydana gelecek bir doğal afet sonrası fiyatının 5TL olduğunu duymuşuzdur. Yine o yıl kilosunun 2 TL’den alınan soğanın, o yıl içerisinde çok üretilmesi sonrası ve talebin az olmasıyla fiyatının 0.50 TL düşmesi örnekleri arz talep meselesine verilecek en güzel örneklerdir.

İşte borsada yatırım yapılacak ürünlerin arz- talep oranlarını iyi bilinmesi ve yatırım yapılacak ürünün geleceği ile ilgili akıllı araştırmalar yapılması gerekir. Borsaya giriş yapabilmek için aracı kurum veya banka üzerinden hesap açmalı ve yatırım yapmak istediğiniz ürünü satın almanız gerekmektedir. Diyelim ki 5.000 TL’lik buğday satın aldınız. Sıra buğdayın fiyatının takip edilmesine geliyor. Bunun için geçmiş dönemlerde ki buğday fiyatlarını, grafiklerini, analizlerini, uzmanların görüleri gibi birçok faydalı bilgileri takip edilmeli ve kafanızda bir fikir oluşmalıdır. Almış olduğunuz fiyatın üstüne çıktığında satabilir, aşağı düştüğünde daha fazla zarar etmemek için yine satabilirsiniz. Yine belirlediğiniz vade süresi sonunda veya fiyata geldiğinde sat veya tut emirleri de verebilirsiniz.

Borsada aceleci davranmak, başkasının lafıyla hareket etmek, hakkında bilginizin olmadığı bir ürünün alım satımını yapmak, size her zaman zarar getirecektir. Onun yerine, piyasasına hâkim olduğunuz ve bir tek ürün yerine birkaç ürün üzerinden borsaya girmek her zaman karlı olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top