Kapalı

Borsa Nedir, Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

İnsanlar yatırım yapabilmek, daha fazla kar elde edebilmek için altın, döviz, vadeli hesaplar, katılım bankacılığı gibi birçok alanda yatırım yaparlar. İşte bu alandan biri olan ve ürün hakkında bilgi sahibi olunduğunda ve takip edildiği zaman diğerlerine göre daha fazla kar marjı olan sistemlerden biri de borsadır. Peki, tam olarak borsa nedir? Nasıl yatırım yapılır?

Borsa, ticaret mallarını alım satımının yapıldığı ve ticari değerli evrakların alınıp satıldığı piyasalardır. Ticari mallar dediğimiz tarım ürünleri ( buğday, pamuk, mısır ), değerli madenler ( altın, gümüş, elmas), sanayi hammaddeleri ( bakır, demir, alüminyum), enerji ürünleri ( petrol, doğalgaz, bor) gibi birçok ticari malları kapsamaktadır. Ayrıca şirketlerin hisse senetleri, tahvil, bono gibi değerli evraklarını alıp satmada borsada yapılan işlemlerdendir. Borsada yapılan alım ve satımlarda, alıcı ile satıcı birbirini görmezler, tanımazlar.

Alış ve satış işlemleri aracı kurum adı verilen brokerler tarafından yapılmaktadır. Kişi, alım ve satım ile ilgili tüm emirleri brokerlere bildirir ve brokerlerde bu emirleri, borsa kurallarına göre şekillendirip borsaya bildirir. Borsada ki mantık çok basittir. Ucuza alıp, pahalıya satmak ve böylece arada ki fark kadar kar elde etmektir. Mantık çok basit ama uygulama aşaması biraz emek gerektirmektedir. Yani satın almış olduğunuz bir ürünü veya hisse senetlerinin geçmiş dönemlerde nasıl bir grafik çizdiğini, risklerini, hangi durumlarda yükselip, düşeceğini gibi teknik analizleri bilmek ve takip etmek gerekiyor.

Borsada işlem yapabilmek için kendinize sağlam ve güvenilir bir aracı kurum veya bankaların web adreslerini kullanarak işlem yapabilirsiniz. İnternet ortamında açılan hesaptan sonra vereceğiniz para transferi sonrası, aracı kuruma vereceğimiz talimat sonrası, aracı kurum sizin adınıza borsa işlemlerinizi başlatmış olur. Borsada yapacağınız diğer bir işlem ise vereceğiniz emire göre, yatırım yapmış olduğunuz ürünün, belirlediğiniz fiyata çıktığında veya belirlediğiniz süre zamanı gelince, almış olduğunuz borsa ürününü satabilirsiniz. Yine fiyatı aşağıya indiğinde anında müdahale edip, o anki fiyattan satabilir ve daha fazla zarar etme durumunu ortadan kaldırmış olursunuz.

Borsanın avantajları yanında dezavantajları olacağını ve zarar riskinin olduğunu da unutmayınız. Onun için bilgisiz, borsadan uzak, sürekli takip etmemek, aşırı kar elde edebilmek için riskli işlemlerde zarar edebileceğinizi ve tüm yatırımlarınızı kaybedebileceğinizi unutmayınız.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top