Kapalı

Borsa Nasıl Oynanılır, Nasıl Para Kazanılır?

İnternetin olmadığı veya gelişmediği dönemlerde borsa işlemleri borsa salonlarında yapılırdı. Gelişen teknoloji ve internet ağları sayesinde artık borsa salonlarına gidilmeden, internet sayesinde oturduğunuz yerden veya cep telefonları sayesinden bile borsa işlemleri yapılabilmektedir.

 Borsaya giriş yapmak ve işlem yapabilmeniz için, bankaların internet bankacılık sistemleri üzerinden veya broker denilen aracı kurumlar üzerinden hesap açtırmak gerekmektedir. Borsaya giriş yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, aracı kurumların ve bankaların borsa işlemlerinde kesecekleri komisyon oranlarıdır. Bu oranlar sabit fiyat olmayıp, binde ikiden binde sekiz oranına kadar komisyon ücreti alan kurumlar bulunmaktadır.

Yine bankalar sadece BİAŞ ( İMKB ) hisselerinden işlem yapılırken, aracı kurumlar sayesinde diğer ülkelere ait borsa piyasalarından da işlem yapabilme şansı vermektedir. Borsada kazanmanın en önemli şartlarından biri, hâkim olduğunuz, bilginizin olduğu mallar veya değerli evraklar üzerinde işlem yapmanızdır. Borsadan para kazanmanın diğer yolu ise sağlam bir psikolojiye sahip olmanız ve disiplinli, mantıklı ve sistemli adımlar atmanız gerekir. Bütçenizi aşacak işlemler yapılmaktan kaçınılmalıdır. Hele ki borsayla ilk işleminizi yapıyorsanız küçük bir bütçe ile işlem yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü borsa kavramını tam kavrayamadığınız için elinizdeki bütçeyi bir anda kaybetme durumunuz olabilir.

Bir gün içinde karımı katlayayım deyip alım satım işlem hacmine göre işlem yaparsanız, borsada kaybetmeye mahkûm olursunuz. Fiyatları iyice düşen, alım ve satım hacmini çok az olduğu, borsa piyasasında karamsar bulutların estiği durumlarda hisse senetleri alınabilir. Ama alınan bu hisse senetlerin hemen yükseleceği anlamına da gelmez. Yukarı da bahsettiğimiz gibi sabır isteyen bir piyasadır. Bunun tersi olduğu durumlarda, fiyatların yükselmeye başladığı, borsada olumlu görüşlerin hâkim olduğu ortamlarda da hisse senetleri satılıp kar elde edilir.

Borsada sürekli kazanmanın bazı püf noktaları vardır. Yatırımları bir tek yere değil de birçok yere yatıran yatırımcının zarara uğraması daha az bir risktir. Ama bu yöntem de çok bir kar beklenemez. Aynı şekilde risk alıp tek bir ürün satın alınması da daha fazla kar getireceği unutulmamalıdır. Türk borsasında şirket sayısı az olduğu için değerli bir evrak değer kaybettiğinde çok fazla değer kaybederken, değer kazanan bir değerli evrak çok fazla yükselişe geçer. Ama dünya borsalarında şirket sayısı çok fazla olunca, değerli evraklardaki iniş ve çıkışlarda çok ve az değer kayıpları yaşanmaz. Yılsonlarında lira nakitti yani likidite sıkışık olacağı için liranın faizinin artacağına, buna karşılık borsa ve dövizin düşeceğine işarettir.

Borsada, tahvil ve hisse senetleri arasında zıt bir ilişki vardır. Biri düşerken diğeri yükselme trendi gösterir. 10 gündür kazanan bir hisse senedinin sürekli kazanacağına dair bir garanti yoktur. O yüzden hisse senetleri alırken geleceği de hesaplamak ve ona göre işlem yapılmalıdır. Kulaktan dolma veya şu hisse senedi tavan yapacak gibi laflara kulak asmayın. Çünkü borsada neyin yükselip düşeceğini kimse bilinmez. Çünkü borsa birkaç kişinin işlemlerine değil, milyonlarca kişi ve şirketin işlem trendine göre değişiklik gösterir.

Son olarak, borsaya ilk girişiniz ise mutlaka borsa konusunda bilgilenin. Borsa ile ilgili ip uçları, tüyolar, genel bilgiler, nelerin borsayı etkileyeceği, hangi dönemlerde hızlı işlemlerin olduğu, hangi durumlarda alım satımın yapılacağı gibi hayati konuları araştırmalı veya aracı kurumlardan destek alınmalıdır. Yasal Uyarı;Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top