Ana sayfa Banka Haber Borsa Hesabı Nasıl Nereden Açılıyor?

Borsa Hesabı Nasıl Nereden Açılıyor?

0
Borsa Hesabı Nasıl Nereden Açılıyor?
borsa oynamak

Yatırım konusunda borsa ile hisse senedi alıp satarak para kazanabilirsiniz. Peki borsa hesabı nasıl ve nereden açılıyor, masrafı var mıdır şeklindeki tüm soruların yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz. Öncelikle bilmeniz gerekenler arasında en önemlisi borsada hisse alım satımında bankaların belirli bir komisyon kesmesidir. Bunlara ek kesilenler arasında lot miktarına göre de takas bankası da belirli bir hizmet bedeli almaktadır.

Menkul kıymet olarak adlandırdığımız hisse senedi, bono, tahvil, döviz, emtia ürünleri gibi değerli kâğıtların kullanıldığı ve yatırımlar ile ticaretin döndüğü piyasaların genel adına borsa denilmektedir. Kendi yönetim birimi ve biçimi olan bu piyasalar kurumsal piyasa niteliği taşır.

Borsa Hesabı Nasıl Nereden Açılır?  Masrafı Ne Kadar?

Her ülkenin sahip olduğu borsalar olduğu gibi uluslararası işlemlerin yapıldığı küresel borsalar da mevcuttur. Ayrıca yatırım aracına özel borsalar da (Emtia Borsaları, Döviz Borsaları, Vadeli Opsiyon Borsası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) faaliyet gösterir.

Parasını borsada değerlendirmek isteyen müşteri ilk olarak borsa hesabı açtırmalıdır. Bu işlemin banka vadesiz hesabı açtırmaktan bir farkı yoktur. Kendine yasal aracı bir kurum bulan müşteri, istenilen belgeleri (nüfus cüzdanı fotokopisi, sabit ikâmetgahı gösterir fatura) aracı kuruma teslim eder.

Hesap açıldıktan sonra müşteri borsa hesabına para yatırır. Müşteri yatırım yapmak istediği borsa türünü seçerek parasını finansal enstrümanlar üzerine yatırabilir. Müşteri kazançlı olduğu takdirde kazandığı tutar hesabına yatar. Müşteri zarar ettiği zaman ise finansal enstrümanlardan ettiği zarar hesabından tahsil edilir. Müşteri yatırım işlemlerini internet üzerinden de yapabilir.

Borsa Nasıl Oynanır?

Günümüzde borsa pek çok kişi tarafından oyun aracı olarak görülmekte olup herkesin aklına ilk gelen kelime borsa nasıl oynanır? olmaktadır. Bu tabuları yıkmak ve Borsanın bir oyun değil yatırım piyasası olduğunu anlamak için pek çok kuruluş tarafından borsa eğitimi kapsamında eğitimler verilmektedir.

Borsada yatırım yapabilmek için işlemlerinizi yürütebileceğimiz bir hesabımız olmalıdır. Bu hesabınızı banka ya da benzeri iştiraki kurumdan açtırabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli nokta borsa işlemi için seçtiğiniz kurumun güvenilir bir kurum olmasıdır. Bunu da Borsa İstanbul ve SPK gibi kurumlardan öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak bakıldığında borsada işlem yapmak istediğinizde özellikle yeni girenlerin borsaya girmeden önce bilgi sahibi olmalarında fayda vardır. Yorumlara inanmadan seçeceği hissenin A grubu hisse olmasına dikkat etmeli ve her habere inanmadan uzun vadeli düşünerek yatırım yapmalarını öneriyoruz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin