Kapalı

Borsa Aracı Kurum Nedir, Görevleri Nelerdir?

Borsa işlemlerine girebilmek için ya bankalara ya da aracı kurumlara hesap açtırmak gerekmektedir. Fakat aracı kurumlar bankalar gibi sadece İMKB’de değil, dünya borsalarında da işlem yapabilme yetkileri bulunmaktadır.  Ayrıca aracı kurumlar borsada alıcı ile satıcı arasında bir köprü vazifesi yapıp, alıcı ve satıcının birbirlerini hiç tanımadan ve görmeden işlem yapmalarına yardımcı olur. Peki, tam olarak aracı kurum nedir? Görevleri nelerdir? Başlığı ile sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Aracı kurum, menkul kıymetlerin ticaretinde yatırımcılara hizmet eden anonim şirket hüviyetine sahip kurumlardır. Aracı kuruluşlar;

.Kendi namına işlem yapmaya

.Başkasının namına işlem yapmaya

.Hem kendi hesabına hem de başkasının hesabına göre alım sayım yapan firmalardır.

Aracı kuruluşlar, hisse senedi ticaretlerinde alıcı ile satıcı arasında aracılık yapmakla ve yatırımcıyı bilgilendirme görevleri bulunmaktadır. Aracı kurumların geliri ise, yapılan işlemlerden komisyon almasıdır. Yine aracı kurumlar, sermaye piyasa araçlarının ihraç ve halka arz edilmesi için satışına, Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri dahil her türlü türev araçların alım–satım işlemlerine aracılık, yatırım danışmalık desteği, portföy işletmeciliği veya yöneticiliği görevleri bulunmaktadır.

Aracı kurumların, Sermaye Piyasa Kurumu izniyle borsada işlem yapabilmesi için bir Anonim şirketi olması gerekmektedir. Ayrıca, aracı kuruma ait hisse senetlerinin tamamının nama yazılı olması,  nama yazılan hisse senetlerinin nakit karşılığının çıkartılması gerekmektedir. Yatırımcıların aracı kurumları seçerken dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar, aracı kurumun yetki belgesinin olup olmadığı, aldıkları komisyon ücret oranları, sunmuş oldukları hizmetler gibi unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aracı kurumlar işlevlerine göre iki gruba ayrılır.

A GRUBU ARACILAR:  BİST’te kıymet ticaretinin yanı sıra, taahhütlü aracılık işlemleri dahil, birincil piyasada halka arz için aracılık yapabilirler.

B GURUBU ARACILAR: Sadece ikincil piyasada işlem yapabilirler. İkincil piyasa, birinci piyasadan satın alınan hizmet ve işlemlerin tekrar işlem gördüğü piyasadır.

Aracı kurumlar Borsa İstanbul Anonim Şirketi  (BİST) kararıyla borsaya üye olurlar. Fakat bu üyelik, BİST’in tüm piyasa işlemlerini yapma zorunluluğu vermez. Tamamen kurumun inisiyatifine kalmış bir seçimdir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top