Kapalı

Borsa Aracı Kurum İle Anlaşmazlık Yaşanırsa Ne Yapılmalı?

Borsada işlem yapabilmek için aracı kurumlar adını verdiğimiz, yatırımcı adına alım, satım yapan aracı kurumlardan yardım alınır. Belli bir komisyon ile yatırımcı adına borsada işlem yapan aracı kurumlar ile yatırımcılar arasında yaşanacak sorunlar sonrası yatırımcı zarar edebilmektedir. Yatırımcı, meydana gelen zararın aracı kurumun görevini yerine getirmediği veya kendilerine verilen talimatları uygulamadığını iddia edebilir. Bu durumda yatırımcı, aracı kurumdan kaybının telafini isteyebilir. Meydana gelecek anlaşmazlık durumlarında yatırımcı ne yapabilir?

Günümüzde, borsa işlemlerinde yatırımcı ile aracı kurum arasında yaşanacak uyuşmazlıkların çözümü BİAŞ ve Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası A.Ş. (VOB) aracılığıyla çözümlenmektedir. Yaşanacak anlaşmazlıklar kıymetli evraklar üzerinde yaşanmışsa, şikâyet mercii BİAŞ’tır. BİAŞ Yönetim Kurulu’nun uyuşmazlık konusuna ilişkin kararlarına karşı SPK’ya itiraz edilebilir.

Ancak,  SPK’nın uyuşmazlıkları çözümlemeye dair kararları kesindir. SPK’nın yatırımcı aleyhine alacağı kararlara itiraz etmek için başvurulacak mercii ise mahkemelerdir. Yatırımcı, aracı kurumlarla olan uyuşmazlıklarını, İSAŞ’a başvurmadan direk mahkemeye de başvurma hakkı vardır. Yatırımcı, aracı kurum ile yaşana uyuşmazlığı dile getirdiği dilekçeyi BİAŞ başkanlığına iletir. Başkanlık ise en geç 3 içerisinde yaşanan uyuşmazlık ile ilgili cevabını vermesi için ilgili aracı kuruma gönderir. Aracı kurum en geç 5 gün içerisinde savunmasını vermek zorundadır. Aracı kurumdan gelen cevap ve yatırımcının şikâyet dilekçesi Borsa Uyuşmazlık Komitesine gönderilir.

Yapılacak ilk yönetim kurul toplantısında da uyuşmazlık ile ilgili sonuç çıkar. Yatırımcı veya aracı kurum arasında ki uyuşmazlık BİAŞ merkezine iletilmesinden sonra istenilirse yatırımcı ile aracı kurum şikâyetinden vazgeçebilir veya anlaşma sağlayabilirler. Böyle bir durumda, mutlaka BİAŞ başkanlığına bilgi verilmek zorunludur. Yine Vadeli İşlemler ve opsiyon borsasında yatırımcı ile aracı kurum arasında yaşanacak uyuşmazlıkların çözüm merkezi ise Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası A.Ş’dir.

İşlem yapmak amacıyla emir verilmesi, işlemlerin gerçekleşmemesinden yaşanan uyuşmazlıklar Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası A.Ş tarafından nihai bir karara bağlanır. Alınan karara her iki tarafta itiraz edebilir ve bu itirazını mahkemeye taşıyabilirler. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası A.Ş’ye yapılacak müracaatlarda, başvuran taraftan 2.000 TL inceleme ücreti talep edilir.

Aracı kurumlarla sermaye piyasası işlemlerinden kaynaklanan ama borsa dışındaki işlemlerden dolayı da başvurulacak şikayet mercide Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliğidir. Bu kurumunda alacağı kararlara, mahkeme yoluyla itiraz edilebilir

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top